Jānis Pēteris Bērziņš | 2024.10.06
Lai arī liekas, ka neatkarības cīņas Spānijas reģionā Katalonijā, notiek tikai mūsdienās, raugoties vēsturē, tās norisinājušās jau gadu simtiem. Pirmo reizi Katalāņu Republika (jeb atsevišķa valsts) tikusi deklarēta jau 1641.gadā, bet pēdējo reizi - 1934.gadā.
Tomēr, ja pēc 1641.gada neatkarības pasludināšanas pagāja 11 gadi (līdz 1652.gadam) līdz Katalonija tika atkal pievienota Spānijai, tad pēc pēdējās neatkarības pasludināšanas (1934.gada 6.oktobrī) pagāja tikai viena diena līdz Katalonija atkal kļuva par Spānijas sastāvdaļu.
Perfekta lokācija, skaistas pludmales, izcils ēdiens un Vidusjūras saule! Sazinies ar mani, lai rezervētu vai saņemtu personalizētu piedāvājumu!
EUR 675 | Latvia Tours - Berga bazārs
Šis gan nebija īpaši nozīmīgs notikums Katalonijas (vai Spānijas) vēsturē, jo notikušais tika raksturots kā politiska cīņa starp kreisajiem (kas pārvaldīja Kataloniju) un labējo spēku Spānijas valdību. Kā viens no iemesliem šādai cīņai bija Katalonijas kreiso politiķu bailes, ka jaunās valdības ministri, kuri pārstāvēja CEDA partiju (kas bija tuvu fašisma idejām), varētu pārņemt varu valstī - līdz ar to arī Katalonijā. Tomēr Katalonijas reģiona prezidenta Luisa Kompanija pasludinātā neatkarība neilga ilgi - jau uzreiz pēc tās pasludināšanas Spānijas militārais spēks iejaucās un vainīgie politiķi tika ieslodzīti cietumā, jaunā valdība tika atsaukta un teju visi tās ministri arī ievietoti cietumā. Vēlāk gan, kad šī pati valdība uzvarēja vēlēšanās, tai tika dota amnestija un tā tika dota atļauja turpināt darbu.
Tomēr raugoties vēsturē - reģiona vēsture ir vēl raibāka, jo jau Romas Republikas laikā tā tika iekļauta Republikas sastāvā kā Tuvās Spānijas province. Pēc Rietumromas impērijas sabrukuma to iekaroja vestgoti, bet vēlāk tajā iebruka arābi līdz 9. gadsimta beigās izveidojās suverēna Barselonas grāfiste. 1137. gadā tā apvienojās personālūnijā ar Aragonas karalisti un, kad Aragonas karalis Ferdinands II apprecējās ar Kastīlijas karalieni Izabellu I, Katalonija bija Spānijas karalistes sastāvā. 1659. gadā gan Katalonijas ziemeļu apgabalus (tagadējo Rusijonu) pievienoja Francijai un vēlāk arī uz diviem gadiem visa Katalonija bija iekļauta Francijas impērijas sastāvā (Napoleona karu laikā), taču Napoleonam zaudējot, tā atgriezās Spānijas sastāvā.
Spānija Otrās republikas laikā 1932. gadā izveidoja Katalonijas autonomiju, ko likvidēja pēc Fransisko Franko uzvaras Spānijas pilsoņu karā 1939. gadā, bet atkal atjaunoja 1977. gadā. Kopš šā brīza Katalonija ir Spānijas autonomais apgabals, tomēr pēdejos 15-20 gadus aktīvi notiek kataloniešu cīņas par neatkarību. 2013. gada 11. septembrī aptuveni 400 000 cilvēku piedalījās akcijā "Katalonijas ceļš" (Via Catalana), sadodoties rokās un izveidojot 400 kilometrus garu dzīvo ķēdi no robežas ar Valensijas apgabalu līdz Francijas robežai ziemeļos. Akciju organizēja nevalstiskā organizācija "Katalonijas Nacionālā sapulce" pēc 1989. gada Baltijas ceļa parauga.
2014. gada novembrī katalāņi pirmo reizi noorganizēja neoficiālu referendumu, kurā 80,7% no balsotājiem atbalstīja neatkarību. Spānijas Konstitucionālā tiesa atzina referendumu par nelikumīgu. 2017.gada 1.oktobrī norisinājās jauns referendums (kuru ar militāru spēku centās apturēt Spānija), kurā gan piedalījās tikai aptuveni 40% iedzīvotāji, no kuriem vairums (ap 90%) pauda vēlmi pēc reģiona neatkarības. Eiropas Komisija gan paziņojusi, ka Katalonijai nav tiesību uz neatkarību, jo to neparedz Spānijas konstitūcija, kurai iepriekš pievienojusies arī pati Katalonija. Tomēr EK uzsver, ka jebkādas diskusijas starp Spāniju un Kataloniju jārisina mierīgā ceļā.
Perfekta lokācija, skaistas pludmales, izcils ēdiens un Vidusjūras saule! Sazinies ar mani, lai rezervētu vai saņemtu personalizētu piedāvājumu!
EUR 675 | Latvia Tours - Berga bazārs
Ja sapņo par īstu vasaru - saulainu un siltu - aicinām pievienoties ceļojumos uz Turciju! ☀ ✈️ Lidojam vairākas reizes nedēļā uz Antāliju.
EUR 379 | Novatours
Jezupovas (Juzefovas) parks ir veidots 19. gadsimtā holandiešu stilā, mūsdienās ir saglabājusies tikai neliela daļa no muižas parka.
TAKA
Garšu un notikumu telpa Burzma-ēdienu halle Rīgā ar terasi. Brokastis, pusdienu piedāvājums, kafija, dzērieni, vakariņas baudīšanai restorānā vai ...
Burzma
Lieliska iespēja rezervēt Rudens Skolēnu brīvlaika ceļojumu jau tagad! piedāvājumi 7-9 naktīm, dažādi galamērķi! Vairāk piedāvājumu jautājiet
EUR 875 | Estravel Latvia
Perfekta atpūta Šarm eš Šeihā tiem, kuri augsti vērtē kvalitāti un uzmanību pret detaļām.
EUR 1045 | Atlantic Travel
Atpūtas komplekss “Beļmonti” piedāvā naktsmītnes 3 viesu mājās (kopā 20 guļvietas), pirti, ugunskura vietas, labiekārtotas peldēšanas vietas.
TAKA
Kalabrija ir vieta, kur kalni satiekas ar jūrām, laiks rit lēnāk, un katrs saulriets šķiet kā glezna, ko daba radījusi tikai Tev...
EUR 802 | Latvia Tours
Labiekārtotais parks atrodas gleznainā vietā Daugavas krastā meža ielokā dabas parka “Daugavas loki” teritorijā.
TAKA
Rīgas 5 zvaigžņu viesnīcas «Grand Hotel Kempinski Riga» restorāna «Stage 22» apmeklētāji savas maltītes un izcilos kokteiļus var baudīt arī atvērtajā āra terasē
Stage 22
Izbaudi Toskānu, kur katrs mirklis ir kā no gleznas – vīna lauki, smaržīgi cipreses stādi un nesteidzīgas brokastis ar skatu uz dabu...
EUR 579.00 | Latvia Tours - Berga bazārs
Vasara turpinās – neaizmirstama atpūta Turcijā augustā! 🌞 Izbaudi viss iekļauts piedāvājumu! Sūti ziņu, lai uzzinātu vairāk!
EUR 448.00 | Latvia Tours
1999. gadā Līksnas parka teritorijā pagasta ļaudis izveidoja atpūtas taku, kura katru gadu tiek paplašināta.
TAKA
No 16. jūnija līdz 22. jūlijam Liepājas Latviešu biedrības namā būs skatāma mākslinieces Maijas Liepnieces gleznu izstāde “Starp klusumu un gaismu”.
Liepājas reģiona TIB
Jaunpils pilī ir īpaša aura, senatnīgi mūri, grezni viduslaiku apartamenti un unikāls viduslaiku krogs.
Jaunpils pils
No 1. jūnija aicinām visus piedzīvojumu medniekus piedalīties tradicionālajā Valmieras novada tūrisma akcijā “Dārgumu medības”!
Valmieras novada Tūrisma pārvalde