Ceļu pie skatītājiem uzsāk Viestura Kairiša spēlfilma «Piļsāta pi upis» (video)

Ar Latgales pirmizrādi 2020. gada 11. janvārī Krāslavā un 15. janvārī Rīgā pie skatītājiem nonāks režisora Viestura Kairiša jaunā spēlfilma "Piļsāta pi upis / Pilsēta pie upes".

Vēsturiskās attiecību drāmas par laiku, kurā īsā laika posmā nomainās trīs varas un notikumu centrā ir trīs jaunu cilvēku attiecības, priekšplānā ir dažādi tēli. Vai tas būtu centrālais tēls daiļkrāsotājs Ansis vai atsevišķās epizodēs redzamais sētnieks (sākotnēji) Bite - katram no viņiem filmā ir svarīga loma, katram ir savs raksturs, runas veids, savas izvēles un liktenis.

Ansis (lomā Dāvis Suharevskis)

Filmas centrālais varonis. Ansis no tēva apgūst daiļkrāsotāja amatu. Viņam ir ķēriens, taču ambīcijas Ansim ir daudz lielākas – viņš grib būt mākslinieks.

Ja profesionāli par mākslinieku viņš tikai grib kļūt, tad savā dvēselē viņš tāds jau ir – ārkārtīgi jūtīgs, dziļi iekodētu empātiju pret līdzās pastāvošajām būtnēm, gluži arhetipisku izpratni par dziļākām cilvēciskām vērtībām. Viņš nav viszinošs "gudrinieks", kurš zina, kā lietas patiesībā "ir". Tas arī ir izskaidrojums viņa šķietamajai pasivitātei un apbrīnojamai spējai sadzīvot ar visām varām. Viņš zina vairāk, viņa noslēpumainība ir viņa spēks, viņš nav gļēvulis, bet gan vieds "vienkāršītis", kuram tajā pašā laikā dota spēja uz visu ārprātu paskatīties no augšas.

Ansis mīl Ziseli, taču aizspriedumi un aprēķins liek šķēršļus viņa jūtām. Un tad uzrodas Naiga, kas māk rotaļīgi manipulēt ar Anša nenobriedušo juteklismu.

Ansim pieaugot un sākot izprast jūtu pasauli, iejaucas vēsturiskie notikumi, kas atkal visu sagroza un sarežģī.

Naiga (lomā Agnese Cīrule)

Naiga ir Anša draudzene, kura kļūst par viņa līgavu un vēlāk sievu. Naiga ir slaida un šmauga meitene, kas jau no pirmās tikšanās spēj apmāt Ansi gan jūtu pasaulē, gan pārliecināt viņu ar savu sadzīves loģiku. Tas viss mijas ar patiesu jaunu cilvēku savstarpēju pievilkšanos. Ja Ansis ir "dzīves gudrs", tad Naiga ir "sadzīves gudra". Viņa ir gatava Ansim pozēt kā modele, taču tam ir sava cena, un šīs cenas noteicēja ir pati Naiga. Vai viņa patiesi mīl Ansi, vai viņš vienkārši viņai ir izdevīgs un patīkams, ir līdz galam neatbildams jautājums. Taču, kad Naiga tiek konfrontēta ar īstu traģēdiju, kas skar viņas tuviniekus, viņa nespēj abstrahēties, un viņas emocionālā pasaule tiek ievainota.

Zisele (lomā Brigita Cmuntova)

Zisele ir simpātiska ebreju meitene, bagāta tirgotāja Bernšteina meita, kura ļoti patīk Ansim. Viņu attiecības ir sakāpinātas - tur ir gan iekāre, gan greizsirdība, gan arī vēsturisko notikumu radīta traģika. Zisele ir aizrautīga, un viņa aizraujas arī ar "sarkano" idejām. Viņa nodod tēva liberālos uzskatus un kļūst par aktīvu cīnītāju par komunistisko kārtību. Taču Zisele nekļūst ļauna un nežēlīga ideju vārdā, viņa sapinas un viļas jaunā režīma necilvēcīgumā, taču nevilcinās glābt no traģiskām sekām vismaz Ansi.

Brigita Cmuntova ir čehu aktrise un dziedātāja, kas no visām čehu producentu piedāvātajām pretendentēm vislabāk atbilda režisora iedomātajam Ziseles tēlam.

Bernšteins (lomā Gundars Āboliņš)

Bernšteins ir Ziseles tēvs. Bagāts ebreju tirgotājs, kuram komunisti atņem īpašumus un naudu, bet nacisti - pašu dārgāko. Lai arī Bernšteins liek šķēršļus Anša draudzībai ar savu meitu, šis vitālais cilvēks ar laiku kļūst Ansim tuvs. Vecā Bernšteina traģismā Ansis ierauga sev māksliniecisku virsuzdevumu. Bernšteins ļauj Ansim saskatīt notiekošā dziļāku būtību caur zaudējumu un vēstures notikumu liecinieka traģismu. Viņš ļauj Ansim kļūt garīgi nobriedušākam. Ļaujot sevi gleznot un savā sejā ieraudzīt vairs ne tikai nacionālu kolorītu, bet vispārcilvēcisko. Cilvēku. Viņš palīdz Ansim radīt īstu mākslas darbu.

Vecais kapteinis (lomā Juozas Budraitis)

Vecais kuģa "Baltais gulbis" (filmas gaitā, mainoties varām, tam vairākkārt tiek mainīts nosaukums) kapteinis ir kā Vergīlijs, kurš izvada Danti (Ansi) caur visiem elles lokiem. Viņš neko nepaskaidro, tomēr vienmēr ir blakus, kad Ansim jāšķērso dzīvībasnāves upe. Anša lomas aktieris Dāvis Suharevskis stāsta, ka epizodēs, kurās filmējies ar Juozas Budraiti, vienmēr juties ļoti mierīgs. Šis vīrs viņam atgādina ozolu - tas ir spēcīgs, stabils un pārlaicīgs.

Lietuviešu aktieris Juozas Budraitis ir padomju laika kino leģenda. Savulaik filmējies arī Rīgas kinostudijas filmām, piemēram, "Gaidiet "Džonu Graftonu"" (1979) un "Māja bez izejas" (1988).

Andreass (lomā Aidas Jurgaitis)

Andreass ir baltvācietis, filmas galvenā varoņa Anša draugs, taču viņu draudzīgās attiecības sarežģī gan jūtas (arī Andreasam patīk ebreju meitene Zisele), gan politiskie notikumi un jauno cilvēku izvēles. Andreass no drauga kļūst par militāru personu, kuram vācu okupācijas laikā pieaug vara un noteikšana un kurš vēlas savā pusē pārvilināt arī Ansi. Andreasam patīk grezni atribūti, viņš demonstrē savas materiālas iespējas un varu, un ar laiku emocionāli bjušie draugi atsvešinās. Īsts pārbaudījums abu cilvēcībai izrādīsies Zisele.

Aidas Jurgaitis ir lietuviešu aktieris ar starptautisku filmēšanās pieredzi. Filmējies, piemēram, seriālā "Černobiļa" (2019).

Mamonovs (lomā Guntis Peļņa)

"Guntis Peļņa ir brīnišķīgs latgalietis, kas Rēzeknes kastingā Tautas namā ieradās pēc dejošanas nodarbības, uzreiz uztaisīja salto un man bija skaidrs, ka viņš jāņem," par aktiera izvēli stāsta režisors Viesturs Kairišs. Mamonovs ir čekists un tā sauktais "negatīvai tēls", taču tieši Gunta neatvairāmā personība piešķir šim varonim cilvēcību. Nevarētu teikt, ka viņš ir krietns, taču prsasīgs gan. Īpaši pret savu sirdsdraudzeni Ziseli. Un Ansi intuitīvi uztver kā konkurentu, no kura vēlams tikt vaļā ar 1941. gadā čekistiem pieejamām metodēm.

Bite (lomā Māris Susējs)

Vienkāršs latgalietis, kuram dzīvē nesanāk tikt uz augšu. Cik tad ilgi var pie ebreju tirgotāja strādat par sētnieku. Gan darbība vietējā aizsargu organizācijā, gan vēsturiskās kataklizmas paver iespējas mainīt savu dzīvi uz labo pusi. Tam pāri pārklājas vēl čekistu vardarbība pret brāļa ģimeni. Mazais provinces cilvēks ar ambīcijām. Bites tēls atgādina, ka laikā, kad ir jāizdara neiespējamas izvēles, ir ļoti viegli pieņemt nepareizus lēmumus.

Filmas režisors Viesturs Kairišs filmu veido kopā ar saviem ilggadējiem radošajiem partneriem – mākslinieci Ievu Jurjāni un operatoru Gintu Bērziņu. Studijā Ego Media producēto filmu finansē Nacionālais kino centrs, arī Lietuvas un Čehijas kino institūcijas; atbalsta Krāslavas, Ludzas, Rēzeknes un citu Latgales pilsētu pašvaldības, arī Latvijas Finieris, Circle K, Merrild, Salmo, Tvaikonis un citi.

Filmas izplatītājs Latvijā ir ACME Film, kas arī piedalās filmas finansēšanā. Vairāk par filmu un tuvākajiem seansiem: pilsetapieupes.lv

Filmas TREILERIS:

Avots: Ego Media

Lielais blieziens Valmierā 2020

Lielais blieziens Valmierā 2020

23.maijā Valmierā, Dīvaliņu pļavās norisināsies viens no šī pavasara grandiozākajiem pasākumiem – lielkoncerts “Lielais blieziens Valmierā 2020”, kurā piedalīsies septiņas populāras latviešu grupas: “Pērkons”, “Credo”, “...

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Kalnu Divriteņu maratons 2020

Kalnu Divriteņu maratons 2020

Latvijas valsts mežu Kalnu Divriteņu maratona sezona sāksies 26. aprīlī ar posmu no Cēsīm līdz Valmierai.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Minizoo JuRita

Minizoo JuRita

Šeit iespējams apskatīt, pabarot, paglaudīt alpakas, lamas, ķengurus, kamieli, dambriežus, punduraitas, ēzeļus, poijus, zirgus, trušus un citus dzīvniekus.

TAKA

Romantisks kruīzs pa Sēnas upi Parīzē

Romantisks kruīzs pa Sēnas upi Parīzē

Kruīza pamatcenā ietilpst gandrīz viss - izmitināšana, ēdināšana, dzērieni (arī alkoholiskie), pasākumu programma, kā arī ostu nodokļi.

EUR 380 | Estravel Latvia

Vidzemes Uzņēmēju dienas 2020

Vidzemes Uzņēmēju dienas 2020

22. un 23. maijā Valmierā laukumā starp Valmieras Kultūras centru un t/c “Valleta” norisināsies tradicionālās “Vidzemes Uzņēmēju dienas”.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Vidusjūras kruīzs. No Dženovas uz Romu.

Vidusjūras kruīzs. No Dženovas uz Romu.

6 nakšu Vidusjūras kruīzs. Itālija un Spānija. Lieliska cena

EUR 299 | Estravel Latvia

Vidzemes fitnesa diena

Vidzemes fitnesa diena

7. martā no plkst. 11:00 līdz 15:00 Valmieras peldbaseina ēkā notiks fitnesa pasākums kustību entuziastiem - Vidzemes fitnesa diena 2020.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Itāļu Restorāns un Egles Villa

Itāļu Restorāns un Egles Villa

Restorāns Latgalē vilina savus viesus ar izsmalcinātiem, itāļu garšas tradīciju piesātinātiem ēdieniem, kas gatavoti tikai no augstas kvalitātes produktiem

TAKA

Tikšanās ar personību. Jānis Rozenbergs

Tikšanās ar personību. Jānis Rozenbergs

5. martā no plkst. 17:00 līdz 19:00 LIAA Valmieras biznesa inkubatorā norisināsies pasākums - diskusija "Tikšanās ar personību. Jānis Rozenbergs.".

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Ātrais Šahs ar lielmeistaru A. Širovu

Ātrais Šahs ar lielmeistaru A. Širovu

25. un 26. februārī noritēs “ātrā šaha” (Rapid) ar lielmestru A.Širovu. Sacensības organizē sanatorija “Jantarnij bereg” Latvijas un Rīgas šaha federācija...

Jantarnij Bereg

Baudām Cēsu pilsētas šarmu

Baudām Cēsu pilsētas šarmu

Ceļojums ar autobusu! Izbraukšana 05.09.20 - 1 Diena. Cēsis, Cēsu Viduslaiku pils, Cēsu Jaunais pils, maizes ceptuvē „Cēsu maize” un alus darītavā „Trimpus”

EUR 85 | AP SAULI

Kristīnes Guršpones gleznu izstāde

Kristīnes Guršpones gleznu izstāde

Valmieras Integrētajā bibliotēkā, Cēsu ielā 4, līdz 2020.gada 2.aprīlim skatāma Kristīnes Guršpones gleznu izstāde “Mazliet ziemas”.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Zemgales pērles

Zemgales pērles

Ceļojums ar autobusu! Izbraukšana 27.06.20 - 1 Diena. Zemgales pērles – Saulainā Dobele, Krāšņās Rundāles pils dārza svētki un īsts gardēžu piedzīvojums Blūdžo

EUR 29 | AP SAULI

Pētera Postaža izstādes atklāšana

Pētera Postaža izstādes atklāšana

14. februārī plkst. 16:00 Valmieras muzeja Izstāžu namā tiks atklāta gleznotāja Pētera Postaža darbu izstāde "Gleznošana ir mans mūžs".

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Ceļotāju stāstu vakarā - Austrālija

Ceļotāju stāstu vakarā - Austrālija

26.februārī pulksten 18:30 Valmieras Tūrisma informācijas centra Ceļotāju stāstu vakarā aicinām uzzināt aizrautīgās ceļotājas Sandas Serafinovičas pieredzes stāstu par trīs nedēļas ilgo ceļojumu eksotiskajā pasaules kont...

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Visi Lidojumi - AvioKases.lv

Visi Lidojumi - AvioKases.lv

Visi Galamērķi. Visas Vietas. Lidojumu Cenu Eksperti. Ryanair, Wizzair, easyJet, Norwegian aviobiļetes.

EUR 23 | AvioKases.lv

Valmieras Valsts ģimnāzijai 100. gadadiena

Valmieras Valsts ģimnāzijai 100. gadadiena

22. februārī plkst. 16:00 Valmieras Valsts ģimnāzijas galerijā "Ledus pagrabs" notiks stāstu vakars.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Franču mūzikas koncertprogramma

Franču mūzikas koncertprogramma "Playtime"

1. martā plkst. 16:00 Valmieras Kultūras centrā skanēs franču mūzikas koncertprogramma "Playtime".

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Sveču rokdarbu pasākums ģimenēm

Sveču rokdarbu pasākums ģimenēm

29. februārī no plkst. 12:00 līdz 15:00 Mika Pika bumbu istabā norisināsies sveču radošā darbnīca.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Eko sveču liešanas pasākums ģimenēm

Eko sveču liešanas pasākums ģimenēm

26. februārī no plkst. 18:00 līdz 20:00 Mika Pika bumbu istabā norisināsies sveču liešanas radošā darbnīca. Laipni aicināti visi!

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv