Viedokļi: Kā tūrisma profesionāļi vērtē ieceri Daugavpilī izvietot norādes ar vēsturiskajiem ielu nosaukumiem? (5 viedokļi)

Daugavpils vēsturiskajā centrā plāno izveidot un pie mājām izvietot norādes par katras ielas vēsturisko nosaukumu, kas ir bijis 19. gadsimtā un 20. gadsimta sakumā, kad šīs apbūves veidojās. Bez tam, tikšot arī strādāts pie speciāla tūrisma maršruta izveides. Vēlējāmies jautāt Latvijas tūrisma profesionāļu domas par šo ideju un tās realizēšanas ieceri.


Maija Rozīte, Biznesa augstskolas Turība tūrisma un viesmīlības katedras vadītāja, profesore, Dr. geogr.

Kā tūrisma nozares pārstāve es protams priecājos par jebkuru pašvaldības ieceri un aktivitāti, kas rada jaunus tūrisma produktus un piesaista tūristus.
Tūrisma maršrutus pilsētas vidē var iezīmēt dažādi, arī ar nelieliem simboliem, piktogrammām vai norādēm. Tādēļ nav nepieciešams veidot informācijas plāksnes. Mūsdienās šādos gadījumos tūrismā arvien vairāk sāk izmantot papildinātās realitātes aplikācijas, kuras ļauj uz jebkura mūsdienu objekta (ielas, ēkas, laukuma utt), "uzlikt" jebkuru vēsturisko informāciju, tai skaitā vairākos slāņos vai vēsturiskajos periodos. Var veidot arī dažādus virtuālos maršrutus, sagatavot audio materiālu par izstrādāto tūrisma maršrutu utt. Tehnoloģiskie risinājumi ir dažādi un daudzveidīgi, turklāt tie vairāk piesaista jaunākās paaudzes tūristus. 
Diemžēl pie šī projekta izklāsta un ziņas nav pievienota idejas skice vai attēls, lai varētu spriest, kāda izskatīsies šī norāde, plāksne ar ielu vēsturiskajiem nosaukumu. Ja tie būs labi saskatāmi ielu nosaukumi paralēli esošajiem nosaukumiem, tad man kā Latvijas iedzīvotājai ir pilnīgi nepieņemami, ka pilsētas publiskajā telpā parādās uzraksti krievu valodā, kas nes cariskās Krievijas nosaukumus un vērtības. Tāpēc, neskatoties uz projekta labo ideju veicināt tūrisma attīstību pilsētā, manuprāt, no šī projekta mazliet spraucas laukā "āža kāja".

Jānis Kalnačs, Vidzemes Augstskolas profesors, Dr.art

Domāju, ka tā nav peļama ideja, jo: 1) Latgales atrašanās cariskās Krievijas impērijā (pēc Polijas sadalīšanas 18. gs., nav gluži tas pats, kas padomju okupācija), 2) bet, protams, svarīgi kādā formā tas tiek darīts: a) kādā valodā (krieviski laikam nevajadzētu, bet - vai latviski te tolaik lietoja?), b) kādēļ pie ēkām, ne ielu sākumos vai citos posmos, c) tām nevajadzētu konkurēt (lieluma, greznuma u.c. ziņā) ar mūsdienu latviskajiem ielu nosaukumiem. 

Īsāk sakot, velns vai būtība apslēpta detaļās, par kurām man trūkst ziņu. Bet pati ideja atdzīvināt vēsturiskos nosaukumus nav peļama. Tā spēj piešķirt laika dimensiju mūsdienu steidzīgajam cilvēkam. Jautājums tik, kādā formā tas darāms.

Iveta Šņepste, Preiļu novada TIC vadītāja

Manuprāt, šādas idejas attīstība nav slikta, drīzāk interesanta. Varētu vilkt paralēles ar Kārsavu, kur ielu nosaukumi ir latgaliski – vieni nelasa, citi lasa, bet tūristiem tas ir interesanti. No vēstures mēs nevaram izvairīties, nav par to jākautrējas vai jāslēpj, un ielu nosaukumi senajos nosaukumos ir tikai tā laika atspoguļojumi. Domāju, arī es ar interese iešu un lasīšu nosaukumus.

Juris Viļums, Dagdas TIC vadītājs

Tas noteikti ir Daugavpils pašvaldības un attiecīgo ēku īpašnieku kopīgi lemjams jautājums. Ja pilsēta, īpašnieki un tūrisma profesionāļi redz no tā kādu ieguvumu  un, ja iniciatoriem ir brīvi finanšu līdzekļi, tad droši vien var šādu zīmju izvietošanu izmēģināt. Jāņem vērā, protams, arī Valsts valodas centra viedoklis, jo nekritiska krievu valodas izmantošana var radīt arī  nevajadzīgus pārpratumus un var tikai kaitēt Daugavpils, Latgales un visas Latvijas tēlam - ne tikai tūristu vidū. Ja runājam par ielu nosaukumiem Daugavpilī un Latgalē kopumā, tad noteikti aicinātu izvērtēt iespēju ielu nosaukumos vairāk izmantot vēsturiski svarīgu Latgales sabiedrisko darbinieku uzvārdus un apsvērt Latgalei svarīgu notikumu atspoguļošanu, tādējādi stiprinot latgaliešu identitāti, veicinot kultūrizglītības procesus. Mums kopīgi ir jāpiedomā pie Latgales cilvēku pašapziņas celšanas, veidojot 21. gadsimtam atbilstošu, modernu un uz nākotni vērstu Daugavpils un Latgales tēlu. Cara laiku vizualizāciju atgriešana, manuprāt, šim mērķim maz ko var līdzēt. Varbūt varētu apsvērt līdzekļu ieguldīšanu kādas mobilās aplikācijas izveidošanai, kurā būtu sasniegts konkrētās intereses tūristu uzmanības piesaistīšanas mērķis tai pašā laikā lieki nekairinot citu cilvēku kritisko attieksmi pret uzraktiem svešvalodā.

Tatjana Kozačuka, Krāslavas novada TIC vadītāja

Cik man ir zināms, tad Daugavpils Cietoksnī jau šobrīd praktiski visām ielām ir atjaunoti vecie vēsturiskie nosaukumi. Bet, lai šādas norādes uzstādītu pilsētas vēsturiskajā centrā, man šķiet, ka ir jābūt oficiāliem saskaņojumiem ar daudzām institūcijām. Ja tas tiks oficiāli saskaņots, un, ja Daugavpils pilsētas domes speciālisti uzskata, ka, izvietojot šādas norādes ar vēsturiskajiem ielu nosaukumiem krievu un latīņu burtiem, tā būs pievienotā vērtība ne tikai vietējiem iedzīvotājiem, informējot viņus par tā perioda ielu nosaukumiem, bet arī tūristiem, kā papildus novitāte pilsētā, tad kāpēc gan nē?

Avots: BalticTravelnews.com

Latvijas čempionāts standartdejās

Latvijas čempionāts standartdejās

14. martā no plkst. 9:00 aicināti Valmierā, Vidzemes Olimpiskajā centrā apmeklēt Latvijas čempionātu standartdejās, lai klātienē redzētu Latvijas sporta deju pārus, kuri augstus rezultātus uzrādījuši arī starptautiskā ar...

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Tūrisma piedāvājums Daugavpilī

Tūrisma piedāvājums Daugavpilī

Daugavpils ir pievilcīgs un daudzveidīgs tūrisma galamērķis, kas savus viesus sagaida un iepriecina ar plašu tūrisma piedāvājumu klāstu.

TAKA

Sveika, pavasaris! Ardievu, ziema!

Sveika, pavasaris! Ardievu, ziema!

Austrumeiropas tautām ir kāda tradīcija, kas saistītās ar ziemas aizvadīšanu. Sanatorijā “Jantarnij bereg”, ievērojot tradītīciju, tiek rīkoti folkloras svētki

Jantarnij Bereg

Lielais blieziens Valmierā 2020

Lielais blieziens Valmierā 2020

23.maijā Valmierā, Dīvaliņu pļavās norisināsies viens no šī pavasara grandiozākajiem pasākumiem – lielkoncerts “Lielais blieziens Valmierā 2020”, kurā piedalīsies septiņas populāras latviešu grupas: “Pērkons”, “Credo”, “...

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Kalnu Divriteņu maratons 2020

Kalnu Divriteņu maratons 2020

Latvijas valsts mežu Kalnu Divriteņu maratona sezona sāksies 26. aprīlī ar posmu no Cēsīm līdz Valmierai.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Minizoo JuRita

Minizoo JuRita

Šeit iespējams apskatīt, pabarot, paglaudīt alpakas, lamas, ķengurus, kamieli, dambriežus, punduraitas, ēzeļus, poijus, zirgus, trušus un citus dzīvniekus.

TAKA

Vidzemes Uzņēmēju dienas 2020

Vidzemes Uzņēmēju dienas 2020

22. un 23. maijā Valmierā laukumā starp Valmieras Kultūras centru un t/c “Valleta” norisināsies tradicionālās “Vidzemes Uzņēmēju dienas”.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Vidzemes fitnesa diena

Vidzemes fitnesa diena

7. martā no plkst. 11:00 līdz 15:00 Valmieras peldbaseina ēkā notiks fitnesa pasākums kustību entuziastiem - Vidzemes fitnesa diena 2020.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Itāļu Restorāns un Egles Villa

Itāļu Restorāns un Egles Villa

Restorāns Latgalē vilina savus viesus ar izsmalcinātiem, itāļu garšas tradīciju piesātinātiem ēdieniem, kas gatavoti tikai no augstas kvalitātes produktiem

TAKA

Tikšanās ar personību. Jānis Rozenbergs

Tikšanās ar personību. Jānis Rozenbergs

5. martā no plkst. 17:00 līdz 19:00 LIAA Valmieras biznesa inkubatorā norisināsies pasākums - diskusija "Tikšanās ar personību. Jānis Rozenbergs.".

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Baudām Cēsu pilsētas šarmu

Baudām Cēsu pilsētas šarmu

Ceļojums ar autobusu! Izbraukšana 05.09.20 - 1 Diena. Cēsis, Cēsu Viduslaiku pils, Cēsu Jaunais pils, maizes ceptuvē „Cēsu maize” un alus darītavā „Trimpus”

EUR 85 | AP SAULI

Kristīnes Guršpones gleznu izstāde

Kristīnes Guršpones gleznu izstāde

Valmieras Integrētajā bibliotēkā, Cēsu ielā 4, līdz 2020.gada 2.aprīlim skatāma Kristīnes Guršpones gleznu izstāde “Mazliet ziemas”.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Zemgales pērles

Zemgales pērles

Ceļojums ar autobusu! Izbraukšana 27.06.20 - 1 Diena. Zemgales pērles – Saulainā Dobele, Krāšņās Rundāles pils dārza svētki un īsts gardēžu piedzīvojums Blūdžo

EUR 29 | AP SAULI

Pētera Postaža izstādes atklāšana

Pētera Postaža izstādes atklāšana

14. februārī plkst. 16:00 Valmieras muzeja Izstāžu namā tiks atklāta gleznotāja Pētera Postaža darbu izstāde "Gleznošana ir mans mūžs".

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Ceļotāju stāstu vakarā - Austrālija

Ceļotāju stāstu vakarā - Austrālija

26.februārī pulksten 18:30 Valmieras Tūrisma informācijas centra Ceļotāju stāstu vakarā aicinām uzzināt aizrautīgās ceļotājas Sandas Serafinovičas pieredzes stāstu par trīs nedēļas ilgo ceļojumu eksotiskajā pasaules kont...

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Visi Lidojumi - AvioKases.lv

Visi Lidojumi - AvioKases.lv

Visi Galamērķi. Visas Vietas. Lidojumu Cenu Eksperti. Ryanair, Wizzair, easyJet, Norwegian aviobiļetes.

EUR 23 | AvioKases.lv

Franču mūzikas koncertprogramma

Franču mūzikas koncertprogramma "Playtime"

1. martā plkst. 16:00 Valmieras Kultūras centrā skanēs franču mūzikas koncertprogramma "Playtime".

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Sveču rokdarbu pasākums ģimenēm

Sveču rokdarbu pasākums ģimenēm

29. februārī no plkst. 12:00 līdz 15:00 Mika Pika bumbu istabā norisināsies sveču radošā darbnīca.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Eko sveču liešanas pasākums ģimenēm

Eko sveču liešanas pasākums ģimenēm

26. februārī no plkst. 18:00 līdz 20:00 Mika Pika bumbu istabā norisināsies sveču liešanas radošā darbnīca. Laipni aicināti visi!

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Pieprasītākais brančs Pārdaugavā!

Pieprasītākais brančs Pārdaugavā!

Katru svētdienu no 11:00-15:00 – brīvdienu vēlās brokastis. Piedāvājumā plašs siltās un aukstās bufetes klāsts, glāze prosecco un svaigi pagatavota kafija.

EUR 19 | Hercogs Mārupe

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv