CAA izstrādājusi pētījumu dronu integrācijai Rīgas lidostas gaisa telpā

Valsts aģentūra “Civilās aviācijas aģentūra” (CAA) prezentējusi pētījuma starpziņojumu par bezpilota gaisa kuģu integrācijas iespējām Rīgas gaisa satiksmes vadības zonā un gaisa telpā virs lidlauka “Spilve”. Pētījuma rezultāti dos iespēju nākotnē noteikt optimālas prasības lidojumiem Rīgas lidostas gaisa telpā, ņemot vērā konstatētos riskus gaisa telpā un uz zemes.  


CAA un Eiropas Aeronavigācijas drošības organizācija (Eurocontrol) kopīgi veikusi kontrolējamās gaisa telpas novērtējumu, analizējot bezpilota gaisa kuģu (dronu) lidojumu integrāciju šajā zonā. Latvija ir pirmā valsts Eiropas Savienībā, kas izstrādājusi šādu detalizētu gaisa telpas novērtējumu tieši dronu lidojumiem un tās secinājumi tiks izmantoti, lai uz šīs informācijas un pieredzes pamata Eiropā izveidotu kopīgu metodoloģiju dronu integrācijai vispārējā gaisa telpā.


Izpētes laikā tika iegūti dati no dažādām iestādēm, kas vēlas veikt dronu lidojumus Rīgas lidostas gaisa telpā, analizējot, kā tas ietekmētu pārējos gaisa telpas lietotājus un sabiedrības intereses uz zemes. Vienlaikus iegūta informācija un dati par gaisa uz zemes riskiem, kas attiektos uz dronu lidojumiem Rīgas gaisa satiksmes vadības zonā. Pamatojoties uz pētījuma rezultātiem, Eurocontrol veiks 3D simulāciju par dronu lidojumiem Rīgas lidostas gaisa telpā, lai analizētu un validētu jaunās gaisa telpas struktūras praktisko izmantojamību nākotnē.  


Neskatoties uz to, ka lidojumi ar dronu daļā Rīgas lidostas gaisa telpas ir aizliegti, bet daļā atļauti līdz 50 metru augstumam, pētījumā secināts, ka periodiski notiek gaisa telpas izmantošanas pārkāpumi. Veicot 37 dienu gaisa telpas monitoringu, secināts, ka Rīgas lidostas gaisa telpā notikuši 174 bezpilota gaisa kuģu lidojumi. No tiem 71 drona lidojums bija tuvāk par 5 kilometriem no skrejceļa sliekšņa, kur dronu lidojumi ir aizliegti vispār.


Tālvadības piloti visbiežāk pārkāpuši arī atļautos dronu lidojumu augstumus. 48 procentos gadījumu drons lidojis augstumā starp 50 un 120 metriem, bet 43 procentos gadījumu – augstumā starp 120 un 500 metriem. Vienā gadījumā bezpilota gaisa kuģa lidojums konstatēts 723 metru augstumā. Jānorāda, ka šajā gadījumā tālvadības pilots pilotējis dronu 730 metrus no civilās aviācijas gaisa kuģu ceļa, tādējādi radot augstu risku vispārējai aviācijai.


Monitoringā secināts, ka dronu lidojumi lielākoties veikti Rīgas pilsētas centrā un mikrorajonos, kas atrodas Rīgas lidlauka tuvumā. Tas liecina, ka dronu lidojumi netiek veikti ar nolūku traucēt vispārējai aviācijai, bet iemesls ir cilvēku dzīvesvietu un atpūtas vietu tuvums lidostai. To apliecina arī vispārējās aviācijas gaisa kuģu kapteiņu ziņojumu skaits par dronu lidojumiem lidmašīnu tuvumā. Ik gadu vidēji tie ir divi gadījumi, kas norāda uz to, ka tie ir atsevišķi gadījumi, kad bezpilota gaisa kuģu lidojumi varētu ietekmēt lidojumu drošību. Turklāt ļoti zemu lidojoši bezpilota gaisa kuģi nerada būtisku risku lidojumu drošībai.


CAA secinājusi, ka, veicot padziļinātu analīzi, nākotnē būtu pieļaujams, ka gaisa telpu augstumā līdz 100 metriem no zemes droni varētu izmantot arī lidlauku tuvumā. Vienlaikus nepieciešams analizēt un noteikt bīstamās vietas, kur bezpilota gaisa kuģu lidojumi kritiski apdraudētu vispārējās aviācijas lidojumu drošumu vai radītu kaitējumu objektiem uz zemes, videi vai sabiedrībai.


Pētījuma secinājumos atzīts, ka bezpilota gaisa kuģiem, kas veic lidojumu Rīgas lidostas gaisa telpā, jāievēro tādi paši drošības noteikumi attiecībā uz gaisa telpas izmantošanu, kādus izmanto vispārējās aviācijas gaisa kuģi. Tādēļ ir jāizstrādā kārtība, kā gaisa satiksmes vadības pakalpojumu dienests var komunicēt ar tālvadības pilotiem, kuri veic lidojumus kontrolējamā gaisa telpā. Tāpat arī pētījumā iegūtā informācija un identificētie trūkumi ļaus labāk definēt nepieciešamos pakalpojumus un tiem izvirzāmās drošuma prasības. Vienlaikus, strādājot pie normatīvā regulējuma dronu lidojumu veikšanai, jāiesaista vairākas puses – tālvadības piloti, dronu ražotāji, gaisa satiksmes vadības dienesti, sabiedriskais sektors, kā arī jāievēro kopējās sabiedrības intereses.


CAA atgādina, ka tālvadības pilotiem, pirms lidojuma veikšanas, jāpārliecinās vai konkrētajā vietā nav gaisa telpas izmantošanas ierobežojumi.


Avots: VA Civilās aviācijas aģentūra

Turība - 3450
Atpūtas komplekss “Saulesstari”

Atpūtas komplekss “Saulesstari”

Atpūtas komplekss „Saulesstari” piedāvā neaizmirstamu atpūtu un aktīvu laika pavadīšanu skaistā vietā Medumu ezera krastā/

TAKA

Dabas SPA, Silene Resort&SPA****

Dabas SPA, Silene Resort&SPA****

Silenes Dabas SPA piedāvā izjust dabas harmonijas un enerģijas pilnas SPA procedūras

TAKA

Mākslas un kultūras pasākumi Cēsīs!

Mākslas un kultūras pasākumi Cēsīs!

Arī šajā nedēļas nogalē baudi mākslu un vēsturi vairākās izstādēs un multimediālās performancēs. Cēsīs pieejams bagātīgs izstāžu piedāvājums.

Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs

Jezupovas (Juzefovas) parks

Jezupovas (Juzefovas) parks

Parks ir veidots 19. gadsimtā holandiešu stilā, mūsdienās ir saglabājusies tikai neliela daļa no muižas parka, kurā ir atrodamas vairāk nekā 100 dažādu augu

TAKA

Baznīcas muzikālā izgaismošana Cēsīs!

Baznīcas muzikālā izgaismošana Cēsīs!

Cēsīs ir jauna un elpu aizraujoša tradīcija. Arī šajā nedēļas nogalē (piektdien un sestdien) plkst. 22.00 un 23:00 baznīca iemirdzēsies krāšņās gaismās.

Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs

Višķu Sv. Jāņa K. Romas katoļu baznīca

Višķu Sv. Jāņa K. Romas katoļu baznīca

Ievērojams valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Tornī atrodas skatu platforma.

TAKA

Lumbago – asas sāpes muguras lejasdaļā

Lumbago – asas sāpes muguras lejasdaļā

Lumbago raksturīgas spējas, šāvienlīdzīgas sāpes muguras lejasdaļā, kas parasti parādās fiziskas slodzes vai neveiklas kustības laikā... Info tal.27735950

Jantarnij Bereg

Kokgriešanas meistara darbnīca

Kokgriešanas meistara darbnīca

Varis Vilcāns ir koktēlnieks un metālkalējs, kas sevi dēvē par dīvaino lietu meistaru.

TAKA

Višķu amatnieku ciems

Višķu amatnieku ciems

Iespēja izzināt Višķu vēsturi, apmeklēt keramikas un klūgu pinumu darbnīcas, piedalīties amatnieku meistarklasēs, degustācijās.

TAKA

Laivu un plostu braucieni

Laivu un plostu braucieni

Laivu noma “Beibuks” iznomā koka plostus, kanoe laivas, smailītes, katamarānus kā arī citu ar atpūtas un izklaides braucieniem pa ūdeni saistīto inventāru.

TAKA

Vasargelišķu skatu tornis

Vasargelišķu skatu tornis

Uzkāpjot 21 m augstajā skatu tornī, no putna lidojuma augstuma var aplūkot ainavas un gleznainos Daugavas lokus.

TAKA

Nīcgales lielais akmens

Nīcgales lielais akmens

Nīcgales Lielais akmens ir vislielākais pašreiz zināmais laukakmens Latvijā.

TAKA

Līksnas Romas katoļu baznīca

Līksnas Romas katoļu baznīca

Celtniecība tika pabeigta 1913. gadā. Tā celta neogotikas stilā. Baznīcas siluets ir nozīmīgākā Daugavas ielejas ainavas dominante Koša ezera apkārtnē.

TAKA

Raiņa māja Berķenelē

Raiņa māja Berķenelē

Berķeneles pusmuižā pagājusi Latvijas izcilā dzejnieka, tulkotāja, drāmas meistara, politiskā un sabiedriskā darbinieka Raiņa (1865 – 1929) bērnība.

TAKA

Naujenes Novadpētniecības muzejs

Naujenes Novadpētniecības muzejs

Apmeklētājiem piedāvā iespēju izzināt novada vēsturi, etnogrāfiju, dabu, izcilus novada māksliniekus, līdzdarboties radošajās darbnīcās, meistarklasēs.

TAKA

Kara tehnikas kolekcija

Kara tehnikas kolekcija

Ekspozīcija atrodas līdzās viesnīcai “Sventes muiža". Šī ekspozīcija ir unikāla ar to, ka kolekcijā esošie objekti atrasti bijušo kauju laukos un restaurēti.

TAKA

Slutišķu vecticībnieku lauku sēta

Slutišķu vecticībnieku lauku sēta

Slutišķu sādža atrodas Daugavas labā krasta terasē Markovas pilskalna pakājē. Vienīgais šāda veida muzeja objekts Latvijā.

TAKA

Vecsalienas muižas pils

Vecsalienas muižas pils

Vecsalienas (Červonkas) muižas pils celta 1870. gadā neogotikas stilā un izvietota 19.gs. veidota parka ieskāvumā.

TAKA

Brīvdienu mājas “Beibuki”

Brīvdienu mājas “Beibuki”

Brīvdienu mājas “Beibuki” piedāvā atpūtas un izmitināšanas pakalpojumus Daugavas krastā, Daugavas loku teritorijā.

TAKA

Višķu amatnieku ciems

Višķu amatnieku ciems

Viesiem ir iespēja izzināt Višķu vēsturi, apmeklēt keramikas un klūgu pinumu darbnīcas, piedalīties amatnieku meistarklasēs, degustācijās.

TAKA

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv