Pirmo reizi Eiropas kultūras galvaspilsēta atradīsies aiz ziemeļu polārā loka

Eiropas kultūras galvaspilsētas tradīcija Eiropas Savienībā tika aizsākta 1985. gadā pēc toreizējās Grieķijas kultūras ministres Melinas Merkuri (Melina Mercouri) iniciatīvas. Pirmā Eiropas kultūras galvaspilsēta bija Grieķijas galvaspilsēta Atēnas.

Jau rakstījām, ka 2024. gadā par Kultūras galvaspilsētu izvēlēta mūsu kaimiņzemes Igaunijas pilsēta Tartu. Kopā ar to Eiropas galvaspilsētas titulu pēc 5 gadiem dalīs arī Norvēģijas ziemeļos esošā pilsēta Būdē (norvēģu: Bodø). Šis ir vērā ņemams notikums, jo pirmo reizi Eiropas kultūras galvaspilsēta atradīsies aiz ziemeļu polārā loka

Būdē ir Ziemeļnorvēģijas otra lielākā pilsēta. Vestfjorda krastā atrodas osta, kas nodrošina prāmju satiksmi ar Lofotu salām, starptautiska lidosta, Norvēģijas valsts dzelzceļa tālākais ziemeļu atzars.

Eiropas kultūras galvaspilsēta ir pilsēta, kurai viena noteikta kalendārā gada laikā Eiropas Savienībā dotas tiesības popularizēt tās kultūras dzīvi un attīstību. Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu vairākas pilsētas Eiropā izmantojušas, lai uzlabotu savu kultūras dzīvi un starptautisko tēlu.

Pirmajās divās desmitgadēs šādu statusu pilsētas pārsvarā ieguva to vēsturiskā mantojuma, pasākumu plāna un infrastruktūras un finanšu potenciāla dēļ. Eiropas Komisijas pasūtītajā Roberta Palmera pētījumā 2004. gadā secināts, ka Eiropas kultūras galvaspilsētas statuss pilsētām bijis kā katalizators to kulturālajai izaugsmei un transformācijai. Tādēļ mūsdienās viens no kritērijiem, nosakot Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu, ir iespējamais šāda statusa iespaids uz izvēlētās pilsētas potenciālu un apmēru sociāli ekonomiskajā attīstībā.

2024. gadā būs vēl viena kultūras galvaspilsēta un tā vēl tiks izvēlēta. 2019. gada kultūras galvaspilsētas ir Itālijas pilsētas Matera un Plovdiva Bulgārijā. 2020. gadā kultūras galvaspilsētas būs Gelveja Īrijā un Rijeka Horvātijā.


Avots: Baltictravelnews.com/lonelyplanet.com

TN - 3486
BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv