Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā atklās izstādi «Mērijas ceļojums. Grosvaldu ģimenes stāsts»

Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros no 2019. gada 7. septembra līdz 24. novembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva izstāžu zālēs un Kupola zālē (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) būs skatāma starpdisciplināra izstāde "Mērijas ceļojums. Grosvaldu ģimenes stāsts".

Izstāde caur Latvijai nozīmīgas dzimtas – Grosvaldu ģimenes – stāstu iepazīstina auditoriju gan ar ievērojamās rīdzinieku ģimenes likteni, gan ar svarīgām epizodēm Latvijas valsts vēsturē gadsimta garumā. Izstādes centrālais tēls ir viena no Grosvaldu dzimtas atvasēm – muzeju darbiniece Mērija Grīnberga jaunākā (1909–1975), kurai pēc Otrā pasaules kara izdevās nosargāt un atvest atpakaļ no Vācijas lielu daļu Latvijas muzeju vērtību, ko vācu okupācijas armija atkāpjoties evakuēja uz savām teritorijām.

Grosvaldu stāsts sākas pagājušā gadsimta sākumā Edinburgas jūrmalā, kur iepazīstas Mērijas Grīnbergas vecāki, lai tālāk caur Pēterburgu, Pirmā pasaules kara un bēgļu drāmu vestu uz Latvijas valsts dibināšanu, dzimtas dzīvi un darbu neatkarīgā Latvijas Republikā, kuru pārtrauc Otrais pasaules karš, Latvijas okupācija un Grosvaldu dzimtas vardarbīga sašķelšana un būtībā – iznīcināšana.

Izstādes veidotājas darbojas ar plašu materiālu un izteiksmes līdzekļu klāstu, lai parādītu Mērijas Grīnbergas un viņas dzimtas ceļojumu cauri gadsimtam. Par dažādiem Grosvaldu ģimenes un vēstures pagriezieniem liecina gan daudzi personiski materiāli – vēstules, dienasgrāmatas, dzimtas foto albumi ar pabalējušām fotogrāfijām, gan vēl viena spilgta Grosvaldu dzimtas pārstāvja, Jāzepa Grosvalda (1891–1920), mākslinieciskais mantojums, gan Mērijas Grīnbergas atpakaļ atvesto muzeja priekšmetu izlase, gan laikmetīgas audiovizuālas interpretācijas par Grosvaldu stāstu.

Izstādes bagātīgais, daudzveidīgais eksponātu klāsts veidots sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju, Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, Piebalgas muzeju apvienību "Orisāre", Latvijas Nacionālo arhīvu, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta Folkloras krātuvi. Tāpat ekspozīcijā būs apskatāmi mākslas darbi no Zuzānu kolekcijas un Vara Bokaldera privātkolekcijas, dokumentāli materiāli un fotogrāfijas no vairākiem privātiem arhīviem, Grosvaldu ģimenei piederējuši priekšmeti no to mantotāju krājuma. Būs arī pārsteigumi – piemēram, 21 darbs no Jāzepa Grosvalda Austrumu un strēlnieku cikliem, kuri līdz šim glabājušies Vermlandes muzejā Karlštatē, Zviedrijā, un Latvijā nekad nav tikuši izstādīti; vairāki pirmo reizi eksponēti mākslas darbi un priekšmeti no Latvijas muzeju un arhīvu krājumiem. Skatītājiem būs iespēja iepazīties ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja jaunieguvumu – līdz šim neredzētu Mērijas Grīnbergas jaunākās portretu, ko 1943. gadā gleznojis Edgars Bauze (1913–2006) un kuru tikko muzejam uzdāvinājusi Valentīna Unda.

Savā ziņā izstāde "Mērijas ceļojums. Grosvaldu ģimenes stāsts" ir Latvijas simtgades dokumentālās spēlfilmas "Mērijas ceļojums" (2018) turpinājums un paplašinājums – radošās grupas kodolu veido režisore Kristīne Želve, māksliniece Ieva Stūre, mākslas zinātniece, LNMM izstāžu kuratore Ieva Kalnača un projekta vadītāja, LNMM izglītības programmu kuratore Katrīna Vastlāve.

Izstādi papildina interesanta izglītojošā programma. Līdztekus tradicionālajām pastaigām kopā ar kuratorēm "Sarunas muzejā" formātā, publikai tiks piedāvāts tematisks stāstu cikls "Grosvaldiāna". Jau 13. septembrī ar lasījumu "Čāpiņas krusttēvs Džo. Jāzepa Grosvalda dzīve un daiļrade" uzstāsies mākslas zinātņu doktors, monogrāfijas par Jāzepu Grosvaldu autors profesors Eduards Kļaviņš, savukārt 27. septembrī literatūrzinātniece, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošā pētniece Dr. philol. Eva Eglāja-Kristsone savā stāstā "Margarēta Grosvalde un viņas dienasgrāmata. No ārlietām līdz sirdslietām" iepazīstinās ar institūta Folkloras krātuves jaunieguvumu – Margarētas Grosvaldes (1895–1984) pirms simts gadiem rakstīto dienasgrāmatu. Turpmākajos lasījumos piedalīsies mākslas zinātniece Dr. art. Ginta Gerharde-Upeniece (par brāļiem Grosvaldiem mākslā un diplomātijā), mākslas vēsturnieks Dr. art. Jānis Kalnačs (par Mērijas Grīnbergas braucienu ar muzeju vērtībām un to atpakaļatgriešanas procesu). Mākslas zinātniece Ieva Kalnača stāstīs gan par savu, gan Jāzepa Grosvalda Austrumu ceļojumu, režisore Kristīne Želve un aktrise Daiga Kažociņa iepazīstinās ar Mērijas Grīnbergas vecākās atstāto autobiogrāfisko mantojumu. Savukārt 21. septembrī aicināsim kopā ar vienu no kuratorēm Kristīni Želvi ekskursijā "Grosvaldu Rīga" izstaigāt Mērijai un Grosvaldiem svarīgas vietas pilsētā – no Rīgas pils līdz Mākslas muzejam.

Godinot Mērijas Grīnbergas piemiņu, visi lasījumi un tematiskie pasākumi notiks Latvijas Nacionālā mākslas muzeja bibliotēkā, kas bija Mērijas Grīnbergas pēdējā darbavieta.

Izcilo Grosvaldu dzimtu bez Mērijas Grīnbergas jaunākās pārstāv viņas mamma, latviešu etnogrāfijas pētniece un popularizētāja Mērija Grīnberga vecākā (1881–1973), advokāts, Rīgas Latviešu biedrības ilggadējs priekšnieks Frīdrihs Grosvalds (1850–1924) ar kundzi Mariju Grosvaldi (1857–1936), viņu bērni un mazbērni – diplomāts, Latvijas sūtnis Francijā Oļģerds Grosvalds (1884–1962), gleznotājs Jāzeps Grosvalds (1891–1920), ārlietu dienesta darbinieces Līna Grosvalde (1887–1974) un Margarēta Ternberga (dz. Grosvalde, 1895–1982), kā arī matemātiķis Emanuels Grīnbergs (1911–1982).

Avots: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Turība - 3450
Raiņa māja Berķenelē

Raiņa māja Berķenelē

Berķeneles pusmuižā pagājusi Latvijas izcilā dzejnieka, tulkotāja, drāmas meistara, politiskā un sabiedriskā darbinieka Raiņa (1865 – 1929) bērnība.

TAKA

Naujenes Novadpētniecības muzejs

Naujenes Novadpētniecības muzejs

Apmeklētājiem piedāvā iespēju izzināt novada vēsturi, etnogrāfiju, dabu, izcilus novada māksliniekus, līdzdarboties radošajās darbnīcās, meistarklasēs.

TAKA

Kāpēc sāp mugura un locītavas?

Kāpēc sāp mugura un locītavas?

Mūsu ķermenis ir atrodas nemitīgā smaguma spēka ietekmē. Mēs pastāvīgi piedzīvojam ievērojamu slodzi, it īpaši jaunības gados...papildu info pa tālr. 677 36 500

Jantarnij Bereg

Kara tehnikas kolekcija

Kara tehnikas kolekcija

Ekspozīcija atrodas līdzās viesnīcai “Sventes muiža". Šī ekspozīcija ir unikāla ar to, ka kolekcijā esošie objekti atrasti bijušo kauju laukos un restaurēti.

TAKA

Slutišķu vecticībnieku lauku sēta

Slutišķu vecticībnieku lauku sēta

Slutišķu sādža atrodas Daugavas labā krasta terasē Markovas pilskalna pakājē. Vienīgais šāda veida muzeja objekts Latvijā.

TAKA

Dabas parks

Dabas parks "Daugavas loki"

Dabas parks “Daugavas loki” izveidots, lai saglabātu unikālos dabas kompleksus, dabas, kultūrvēstures vērtības un maz pārveidotās savdabīgās ainavas Daugavas augšteces senlejas Naujenes – Krāslavas posmā.

TAKA

Valmieras Mūzikas skolas sitgades koncerts

Valmieras Mūzikas skolas sitgades koncerts

10. oktobrī plkst. 17:00 Valmieras Kultūras centrā norisināsies Valmieras Mūzikas skolas simtgades noslēguma koncerts!

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Vecsalienas muižas pils

Vecsalienas muižas pils

Vecsalienas (Červonkas) muižas pils celta 1870. gadā neogotikas stilā un izvietota 19.gs. veidota parka ieskāvumā.

TAKA

Brīvdienu mājas “Beibuki”

Brīvdienu mājas “Beibuki”

Brīvdienu mājas “Beibuki” piedāvā atpūtas un izmitināšanas pakalpojumus Daugavas krastā, Daugavas loku teritorijā.

TAKA

Višķu amatnieku ciems

Višķu amatnieku ciems

Viesiem ir iespēja izzināt Višķu vēsturi, apmeklēt keramikas un klūgu pinumu darbnīcas, piedalīties amatnieku meistarklasēs, degustācijās.

TAKA

VELOMARŠRUTS NR. 786 “SVENTES EZERA LOKS”

VELOMARŠRUTS NR. 786 “SVENTES EZERA LOKS”

Velomaršruts Nr. 786 ved gar Sventes ezeru – vienu no dziļākajiem un dzidrākajiem ezeriem Latvijā.

TAKA

VELOMARŠRUTS NR. 35 “DAUGAVAS LOKI”

VELOMARŠRUTS NR. 35 “DAUGAVAS LOKI”

Izzinošs maršruts, kas ietver sevī gan divu pilsētu arhitektūras pērles,gan dabas ainavas vienā no skaistākajiem Latvijas upju posmiem Daugavas augštecē.

TAKA

Atpūtas vieta “Sventes Rasa”

Atpūtas vieta “Sventes Rasa”

Atpūtas vieta “Sventes Rasa” piedāvā lielisku atpūtu gleznainā vietā Latvijas dienvidaustrumos, pašas Augšzemes augstienes vidienē, Sventes ezera krastā.

TAKA

Atvērtās dienas laukos - 22.-23. augustā

Atvērtās dienas laukos - 22.-23. augustā

Atvērtās dienas laukos ir lauku apceļošanas un iepazīšanas pasākums ar mērķi popularizēt laukus, laukos audzētus, ražotus, gatavotus produktus un pakalpojumus.

Lauku Ceļotājs

Atpūtas bāze “Virogna”

Atpūtas bāze “Virogna”

Ja vēlaties izbaudīt Latgales dabas valdzinājumu un pavadīt jaukus mirkļus rāmā Viragnas ezera krastā, esiet laipni aicināti atpūtas bāzē “Virogna”!

TAKA

Laivu un plostu noma “Beibuks

Laivu un plostu noma “Beibuks

Iznomā koka plostus, kanoe laivas, smailītes, katamarānus kā arī citu ar atpūtas un izklaides braucieniem pa ūdeni saistīto inventāru, organizē pasākumus.

TAKA

Komplekss korporatīvajiem pasākumiem

Komplekss korporatīvajiem pasākumiem

Lieliska vieta dažādu sporta un korporatīvo pasākumu, nometņu, treniņu, koncertu, festivālu, baļļu, svētku un citu pasākumu organizēšanai.

TAKA

Atpūtas kompekss Lielbornes muiža

Atpūtas kompekss Lielbornes muiža

Vienīgais muižas komplekss, kas saglabājies dabas parka „Daugavas loki“ teritorijā.

TAKA

VELOMARŠRUTS NR. 779 “LUKNAS EZERA LOKS”

VELOMARŠRUTS NR. 779 “LUKNAS EZERA LOKS”

Izzinošs maršruts, kas ietver sevī Višķu pagasta saimnieciski aktīvāko un ainaviski spilgtāko daļu.

TAKA

Atpūta Art-viesnīcā Pallas 2 personām, Tar

Atpūta Art-viesnīcā Pallas 2 personām, Tar

Viesojoties skaistajā Tartu pilsētā, būsiet laipni gaidīti 2020. gada pavasarī atjaunotajā Art-viesnīcā Pallas, pilsētas centrā. Viesnīca jūs pārsteigs ar interjeru, kas papildināts ar dažādiem Pallas mākslas skolas māks...

EUR 85 | Estravel Latvia

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv