Redakcijas sadaļu atbalsta

Mākslas mīļotājiem pieejamas jaunas izrādes ciklā «Kolekcija. Viencēlieni. Klasiķi pirms klasikas»

2019. gada janvārī, februārī un martā sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju Mūzikas un mākslas atbalsta fonds turpinās izrāžu ciklu "Kolekcija. Viencēlieni. Klasiķi pirms klasikas", veidojot savdabīgus Voldemāra Irbes, Aleksandras Beļcovas, Kārļa Padega, Jāņa Pauļuka, Elvīras un Rūdolfa Piņņu "portretus".

PASĀKUMS

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstādes "PORTRETS LATVIJĀ. 20. GADSIMTS. Sejas izteiksme" ietvaros Mūzikas un mākslas atbalsta fonds (MMAF) aicina uz nākamajām izrādēm ciklā "Kolekcija. Viencēlieni. Klasiķi pirms klasikas", kas ļauj labāk iepazīt ievērojamo Latvijas mākslinieku personības un jaunā gaismā palūkoties uz viņu radošo mantojumu.

13. un 14. janvārī plkst. 19.00 Dailes teātra Kamerzālē (Rīgā, Brīvības ielā 75) norisināsies izrāde par Voldemāru Irbi (1893–1944) "Zibeņu domas. Irbīte".

"Kas attiecas uz zīmēšanu – tad es esmu reālists, jo zīmēju tikai to, ko redzu. Pagātnes un nākotnes zīmēšana glezniecībā nav pareiza. Viņai pieder tikai tagadne – tā kā cilvēkam ar..." (Voldemārs Irbe)

Režisore: Inga Tropa

Lomās: Elīna Matvejeva, Juris Bartkevičs

1. februārī plkst. 19.00 Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzejā (E. Smiļģa ielā 37) pirmizrādi piedzīvos cikla septītais iestudējums "Meistars un Aleksandra". Tas ir veltījums Aleksandrai Beļcovai (1892–1981) – māksliniecei un sievietei, kurai piemita stiprs, nelokāms raksturs, liela izturība, gribasspēks, pašdisciplīna un īpatnējs stoicisms.

"Ko tad šī sieviete gribēja? Kas bija vajadzīgs šai sievietei, kuras acīs vienmēr dega kaut kāda neizprotama uguntiņa... Nezinu. Man tas nav zināms. Acīmredzot viņa teica taisnību, ka viņai bija vajadzīgs viņš, meistars... Viņa mīlēja viņu, viņa teica patiesību." (Mihails Bulgakovs "Meistars un Margarita")

Krievijā dzimusī māksliniece Aleksandra Beļcova savā dzimtenē ir zināma tikai šauram speciālistu lokam, toties Latvijas mākslas vēsturē viņa ir atzīta klasiskā modernisma meistare. Ar savu nākamo vīru, latviešu mākslinieku Romanu Sutu (1896–1944), Beļcova iepazinās Penzas mākslas skolā Pirmā pasaules kara laikā. Pēc skolas beigšanas viņi abi aizbrauca uz Sanktpēterburgu. Drīz Romans devās atpakaļ uz Latviju, bet Aleksandra iestājās bijušajā Mākslas akadēmijā, kas tolaik, pēc Padomju Krievijas reformas, ieguva nosaukumu "Augstākās mākslinieciskās darbnīcas" (krievu: ВХУТЕМАС). Šeit pasniedza un studēja izcili krievu avangarda mākslinieki. Pēc Romana aicinājuma Aleksandra 1919. gadā atbrauca uz Rīgu – cerībā, kā drīz varēs aizceļot arī līdz Parīzei – visu moderno mākslinieku Mekai.

Uz Parīzi Romans un Aleksandra aizbrauca 1922. gadā kā laulātais pāris un nākamajā gadā atgriezās jau trijatā – ar Parīzē piedzimušo meitu Tatjanu. Romana un Aleksandras ģimenes dzīvē netrūka kaislību un peripetiju, tomēr tas visupirms ir bijis radošais tandēms, kura spilgtākais kopprojekts ir 1924. gadā organizētā porcelāna apgleznošanas darbnīca "Baltars".

Māksliniece nodzīvoja garu mūžu, līdz pēdējiem dzīves gadiem aktīvi un radoši strādājot.

Izrādes notiks 2. un 6. februārī plkst. 19.00.

Izrādi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, E. Smiļģa Teātra muzejs, "MD grupa", SIA "No Manis", kultūras telpa "3MĀSAS", privātie atbalstītāji.

Dramaturģe: Inga Ābele

Režisore, scenogrāfe un kostīmu māksliniece: Ināra Slucka

Lomās: Zane Dombrovska, Jānis Kronis

Video: Uldis Jancis

Gaismu mākslinieks: Rauls Lorencis

13. februārī plkst. 19.00 Dailes teātra Kamerzālē (Brīvības ielā 75) būs iespēja baudīt izrādi "Padegs un Padegs", kurā atklāsies slavenā dendija Kārļa Padega (1911–1940) dzīvesstāsts.

"Kārlis Padegs no piemirsta, galvenokārt mākslinieku aprindās zināma leģendāra tēla un sabiedrības autsaidera jau krietnu laiku kļuvis par Latvijas kultūras zīmolu un ilustrēto žurnālu rotu. Viņa darbi Latvijas nedaudzajiem turīgajiem kolekcionāriem ir grūti pieejami un dārgi krājumi. [..] Viņa mākslas lielākās vērtības šobrīd varētu būt rafinēta rokas veiklība un izteiksmes dažādība, dzēlīga ironija un vēl nesaudzīgākā pašironija, bet, iespējams, vēl būtiskāka ir dzīves mūžīgās traģikas izjūta ne tikai kapitālisma krīzes apstākļos vien." (Dr. art. Jānis Kalnačs "Kārlis Padegs" // Neputns, 2014, 6. lpp.)

Režisors: Varis Piņķis

Lomās: Inga Tropa, Mārtiņš Upenieks

18. februārī plkst. 19.00 Latvijas Nacionālā teātra Jaunajā zālē (Kronvalda bulvārī 2) kultūras cienītājiem tiks piedāvāta izrāde "Parīze – Rīga – Parīze" par izcilo mākslinieku pāri Rūdolfu (1902–1992) un Elvīru (1907–1984) Piņņiem.

"Kad Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā notika Rūdolfa Piņņa simtgadei veltīta izstāde, bija vēlme to papildināt ar ko īpašu. Manā rīcībā bija mana tēva un mātes sarakste mūža garumā, kur vēstulēs caur personīgām norisēm un pārdomām atspoguļojās ne tikai Rūdolfa un Elvīras dzīves ainas, bet arī Latvijas un visas Eiropas tautu likteņu atbalsojumi. Mārai Ķimelei, atlasot būtiskāko no vairākiem simtiem vēstuļu, lieliski izdevās atrast dramatizējuma vadlīniju, un stundas garumā skatītājs var izsekot kā mākslai, tā mīlestībai." (Skilla Pinnis-Rikarde)

Režisore: Māra Ķimele

Lomās: Karīna Tatārinova, Varis Piņķis, Jēkabs Nīmanis

Savukārt 1. martā plkst. 19.30 un 2. martā plkst. 13.00 izrādē "Pauļuks. Rāmji" LNMM izstāžu zālē ARSENĀLS (Torņa ielā 1) atkal atgriezīsies stāsts par leģendāro gleznotāju Jāni Pauļuku (1906–1984).

"Es gribētu jums tomēr pastāstīt, kādos es esmu ieskatos par glezniecību. Es uzskatu, ka tikko mēs dzimstam, katram mums ir tiesības elpot. Kas ir cilvēks? Cilvēks ir tas, kurš spēj otra dvēselē ieurbties tik dziļi, kā vien grib, un, jo dziļāk esmu ieurbies, jo man lielākas tiesības rādīt to, ko es redzu, bet, ja citi to neredz, tad viņi nostājas pret mani, pret katru portretējamo, ko es radu." (Jānis Pauļuks)

Režisore Inese Mičule stāsta: "Visos laikos ir bijuši spēcīgi cilvēki, kuri ar saviem uzskatiem un darbībām atspoguļo laikmeta pretrunas, provocē sabiedrību, liek tai paskatīties no cita leņķa un izvērtēt autoritātes, valsts iekārtu, norises sabiedrībā, politikā u.tml. Tas ir bijis un būs "veselīgi" jebkurā periodā, ar jebkuru valsts iekārtu un sabiedrības sociāli politisko līmeni. Jānis Pauļuks bija šāds cilvēks pirms vairāk nekā 30 gadiem, bet stāsts par viņu būtībā būs stāsts par mūsdienām un iespēja šobrīd ieliet mazliet "eļļu ugunī" mūsu nereti kūtrajai attieksmei pret norisēm valstī un ar mums pašiem."

Režisore: Inese Mičule

Jāņa Pauļuka lomā: Kaspars Znotiņš

Scenogrāfe un kostīmu māksliniece: Ieva Kauliņa

Video: Uldis Jancis

Gaismu mākslinieks: Rauls Lorencis

PAR CIKLU "KOLEKCIJA. VIENCĒLIENI. KLASIĶI PIRMS KLASIKAS"

Nodibinājums "Mūzikas un mākslas atbalsta fonds" (MMAF, www.kulturmarka.lv) dibināts 2002. gadā ar mērķi atbalstīt un veicināt Latvijas mūzikas un mākslas attīstību, progresīvus jaunrades procesus, piedalīties aktuālos kultūras dzīves notikumos, kā arī īstenot kultūras vērtību popularizēšanu, izplatīšanu un pieejamību plašai sabiedrībai.

Teātra izrāžu producēšanā Mūzikas un mākslas atbalsta fonds darbojas kopš 2008. gada, kad tapa izrāde par preses karalieni Emīliju Benjamiņu "Benjamiņa. Kā dzīvot modernam cilvēkam". Jau sākot ar šo iestudējumu iezīmējās MMAF interese un "specializācija" – veidot stāstus teātra valodā par spilgtām personībām Latvijas un Rīgas kultūrā un mākslā.

Šādā kontekstā tapa skatītāju un nozares profesionāļu cildināta izrāde par gleznotāju Jāni Pauļuku "Pauļuks. Rāmji", kas 2010./2012. gadu sezonā tika izrādīta LNMM izstāžu zālē ARSENĀLS. Turpat sadarbībā ar Māru Ķimeli notika atjaunotā "Parīze – Rīga – Parīze" par mākslinieku pāri Rūdolfu un Elvīru Piņņiem. 2014. gada sākumā ARSENĀLĀ pirmizrādi piedzīvoja izrāde par gleznotāju un grafiķi Kārli Padegu "Padegs un Padegs". 2016. gadā tika iestudētas izrādes par gleznotājiem Ugu Skulmi ("Uga Skulme. Ceļojums uz vietas") un Jani Rozentālu ("No Rozentāla"), bet 2018. gadā – par Voldemāru Irbi ("Zibeņu domas. Irbīte").

Izrāžu cikla "Kolekcija. Viencēlieni. Klasiķi pirms klasikas" producente: Laila Baumane.

Latvijas valsts simtgades izstāde "PORTRETS LATVIJĀ. 20. GADSIMTS. Sejas izteiksme" ir skatāma līdz 24. februārim LNMM galvenās ēkas Lielajā zālē (Jaņa Rozentāla laukumā 1), izstāžu zālē ARSENĀLS (Torņa ielā 1) un Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Elizabetes ielā 57a, dz. 26).

Uz izrādēm laipni aicināts ikviens!

Biļetes "Biļešu paradīzes" kasēs.

Avots: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

karlis - 3314
photo

Pusdienu piedāvājums restorānā Hercogs

Pusdienu piedāvājums darba dienās no 11:00-15:00. Piedāvājumā salāti, zupas, pamatēdieni un deserts. Iknedēļas jaunais piedāvājums Hercoga mājaslapā!

Hercogs Mārupe

photo

Pieprasītākais brančs Pārdaugavā!

Katru svētdienu no 11:00-15:00 – brīvdienu vēlās brokastis. Piedāvājumā plašs siltās un aukstās bufetes klāsts, glāze prosecco un svaigi pagatavota kafija.

EUR 19 | 27.04.2019 | Hercogs Mārupe

photo

Pica Lulū ZuPeR komplekts

Jauns piedāvājums Pica Lulū picērijās - zupa + desu picas šķēle tikai 2,99 EUR. Dodies uz kādu no 17 picērijām un baudi!

Pica Lulū

photo

Valmieras Restorānu nedēļa

No 8. līdz 14.aprīlim Valmieras restorānos uzplauks pavasaris, jo norisināsies gardēžu iecienītā Valmieras Restorānu nedēļa.

Valmieras TIC

photo

Velo kino festivāls Valmierā

10. un 11.maijā Valmierā norisināsies Velo kino festivāls ''Kino pedālis''.

Valmieras TIC

photo

Oranžās brīvdienas koncerts

Sestdien, 18.maijā plkst. 19:00 – 20:30 Muižā vēl nebijis koncerts. Uzstāsies grupa Oranžās Brīvdienas, kuras saknes meklējamas Padurē.

EUR 7 | 18.05.2019 | Padures muiža

photo

Deju mūzikas pasākums Manor House IV

13.aprīlī plkst. 21:00. Zero Defect sadarbībā ar Padures Muižu rīko pasākumu “Manor House”. DJ Junga un Re- House, HADGE, LB, Mr RoughBoy un Zero Defect DJ

Padures muiža

photo

Izstādes Valmieras muzejā

Viesojoties Valmierā, apmeklē Valmieras muzeja pastāvīgās un mainīgās izstādes!

Valmieras TIC

photo

Autobusu noma - MB Sprinter (19 sēdvietas)

Piedāvājam nomāt mūsu jauno luksus klases mikroautobusu - Mercedes Benz Sprinter ar 19 sēdvietām! Ideāls mazām ceļotāju grupām, kas augsti vērtē komfortu.

AP SAULI

photo

Autobusu noma - Setra S 416 (50 sēdvietas)

Ietilpīgs un ērts autobuss ar 50 sēdvietām, lieliem logiem un panorāmas skata jumtu.

AP SAULI

photo

Autobusu noma - NEOPLAN LUX (57 sēdvietas)

Lielām grupām iesakām mūsu divstāvīgo skaistuli ar 57 sēdvietām. Ietilpība, komforts un stabilitāte uz ceļa!

AP SAULI

photo

Autobusu noma - MB 1317 (33 sēdvietas)

Neliels autobuss ar lielu dvēseli un ievērojamu komfortu. Lieliski piemērots vidēja lieluma grupām gan tuviem, gan tāliem galamērķiem.

AP SAULI

photo

Autobusu noma - MB 1223 (26 sēdvietas)

Vai esi paguvis ieplānot autobusa tūri kopā ar kolēģiem vai radu pulku? Piedāvājam mazu, bet ļoti ietilpīgu un ērtu autobusu ar 26 sēdvietām!

AP SAULI

photo

Park restorāna pavasara piedāvājums!

Nobaudi Park restorāna Pavasara ēdienkarti. Trīs ēdinu piedāvājums tikai 17.00 EUR/no personas.

EUR 17 | 06.05.2019 | Bellevue Park Hotel Riga

photo

Īpašais pavasara piedāvājums!

Īpašais Pavasara piedāvājums! Tikai 85 Eiro! Šajā speciālajā piedāvājumā iekļauts: • 1 nakts divvietīgā Standard klases numuriņā; • Bagātīga brokastu bufete; • Šefpavāra īpašais Pavasara vakariņu (3 ēdieni) piedāvāju...

EUR 85 | 05.05.2019 | Bellevue Park Hotel Riga

photo

Pasākumi Valmierā martā

Martā aicinām baudīt koncertus, svētkus, sarīkojumus, kā arī apmeklēt dažādus izziņas un sporta pasākumus Valmierā Beverīnas, Burtnieku, Kocēnu novados!

Valmieras TIC

photo

Visi Lidojumi - AvioKases.lv

Visi Galamērķi. Visas Vietas. Lidojumu Cenu Eksperti. Ryanair, Wizzair, easyJet, Norwegian aviobiļetes.

EUR 23 | 31.05.2019 | Astra Tūre Daugavpils

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv