Redakcijas sadaļu atbalsta

29. novembris vēsturē: Tiek veikts pirmais lidojums pāri Dienvidpolam

Amerikāņu pētnieks Ričards Bīrds (Richard Byrd) savas prasmes vadīt lidaparātus apguva ASV jūras flotē un kalpoja kā pilots pirmajā pasaules karā. Viņš bija izcils savas jomas lietpratējs, tādēļ tika nosūtīts vairākās atklāšanas misijās un no tām bija uz arktisko reģionu.

1929. gada 9. maijā Ričards kopā ar pilotu Floidu Benetu (Floyd Bennet) 15 stundās un 30 minūtēs tika veikts pirmais pieredzes lidojums virs Ziemeļpola ledājiem un pateicībā par to, abi lidotāji saņēma ASV kongresa Goda medaļu.

Šis panākums Ričardu mudināja uz otru ievērības cienīgu sasniegumu un viņš sāka plānot savu lidojumu pāri Dienvidpolam. 1929. gada 28. novembrī Bīrds kopā ar četriem kompanjoniem devās misijā uz šo Dienvidu puslodi. Magnētiskie kompasi, kas tolaik bija ļoti populāri, nelīdzēja, jo viņi atradās tuvu dienvidu magnētiskajam polam, tādēļ viņiem bija jāpaļaujas uz saules kompasiem un Bīrda navigatora prasmēm.

Lidotāji veiksmīgi veica savu misiju no Ross ledus masīva līdz pašam dienvidu pola galam un atpakaļ. Tas viņiem aizņēma 18 stundas un 41 minūti un 29. novembra plkst. 1:00 viņi nonāca sava galamērķī.

Ievērības cienīga ir arī Ričarda Bīrsa ekspedīcija uz Antarktiku – 1933. gadā tā tika uzsākta, bet īsi pēc tās sākuma viņš ar savu komandu tika iesprostoti meteoroloģiskajā stacijā un par laimi tika izglābti.

Ričards Bīrds nomira 1957. gadā, sasniedzot to, par ko daudzi sapņo pat mūsdienās.

Dienvidpols ir vistālāk dienvidos esošais Zemes punkts. Dienvidpols tiek saukts arī par ģeogrāfisko dienvidpolu, lai atšķirtu to no dienvidu magnētiskā pola (šie poli ģeogrāfiski nesakrīt). Dienvidpols atrodas Antarktīdā un ir viens no diviem ģeogrāfiskajiem poliem — otrs pols ir ziemeļpols.

Pirmie cilvēki, kas sasniedza dienvidpolu, bija norvēģu polārpētnieka Roalda Amundsena vadītā ekspedīcija. Tas tika paveikts 1911. gada 14. decembrī. 34 dienas vēlāk, 1912. gada 17. janvārī, dienvidpolu sasniedza cita ekspedīcija angļu polārpētnieka Roberta Skota vadībā.

Dienvidpols atrodas uz Antarktīdas ledāja 2835 metrus virs jūras līmeņa, aptuveni 1300 km no tuvākā krasta, Vaļu līča. Zinātnieki ir aprēķinājuši, ka dienvidpolā ledus biezums sasniedz 2700 metrus.Ledus masa lēnām pārvietojas pa kontinentu virzienā starp 37° un 40° rietumu garuma ar ātrumu apmēram 10 metri gadā. Ģeogrāfiskais dienvidpols ir atzīmēts dabā ar vienkāršu informācijas plāksni, uz kuras ir minēti datumi, kad Roalda Amundsena un Roberta Skota ekspedīcijas sasniedza dienvidpolu, šo divu polārpētnieku teicieni, un augstums virs jūras līmeņa. Plāksni ik gadus jaungada dienā pārvieto uz precīzo dienvidpola punktu, lai kompensētu ledāja nobīdi.

Zemākā temperatūra, kas reģistrēta dienvidpolā, ir –82,8 °C. Tā reģistrēta 1982. gada 23. jūnijā. Savukārt augstākā temperatūra ir bijusi –12,3 °C, kuru reģistrēja 2011. gada 25. decembrī. Vidējā gaisa temperatūra ir no –52,0 līdz –46,3 °C. Ja salīdzina ar ziemeļpolu, tad temperatūra ir daudz zemāka, kas izskaidrojams ar to, ka dienvidpols atrodas 2835 m virs jūras līmeņa.

Par citiem 29. novembra notikumiem vari lasīt šeit.

Avots: BalticTravelnews.com/History.com

karlis - 3314
Pastaiga pa Liepāju ar gidu!

Pastaiga pa Liepāju ar gidu!

Ik svētdienu plkst. 12:00 ir iespēja doties pastaigā pa vecpilsētu kopā ar gidu. Ieplāno Liepāju un iepazīsti to.

Liepājas reģiona TIB

Valmieras atbrīvošanas gadadienas pasākumi

Valmieras atbrīvošanas gadadienas pasākumi

No 23.līdz 27.maijam Valmierā ar dažādiem atceres pasākumiem tiks atzīmēta pilsētas atbrīvošanas no lieliniekiem 100.gadadiena un godināta Cēsu pulka Skolnieku

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Supercena uz Turciju 29/05 no 175 € !

Supercena uz Turciju 29/05 no 175 € !

Karstākie piedāvājumi uz Turciju, Antaliju 28/05 un 29/05 uz nedēļu no no 175 € !

EUR 175 | Hot Travel

Ūdens tūristu salidojums

Ūdens tūristu salidojums "Lielais plosts"

1. jūnijā, pirmo reizi, "Lielais plosts" no Baltkrievijas robežas līdz Skerškāniem

TAKA

Izbaudi atpūtu un ekskursijas Melnkalnē

Izbaudi atpūtu un ekskursijas Melnkalnē

Atpūties jaukās viesnīcās un par papildus cenu iegādājies fantastiskas ekskursijas

EUR 225 | Carlson Wagonlit Travel

Aviokompānija Brussels Airlines

Aviokompānija Brussels Airlines

Uz saviem lidojumiem aviokompānija Brussels Airlines piedāvā lētas aviobiļetes par zemām cenām.

EUR 190 | AvioKases.lv

Argentīna un Brazīlija

Argentīna un Brazīlija

Šīs zemes apvieno vienus no skaistākajiem pasaules dabas veidojumiem – Patagonijas ledājus un vareno Iguasu ūdenskritumu. Meties krāsainajā piedzīvojumu virpulī

EUR 4450 | Jēkaba Ceļojumi

🚌Dodies uz Albāniju-Horvātiju-Melnkalni

🚌Dodies uz Albāniju-Horvātiju-Melnkalni

🔥 LAST MINUTE 🔥 🚌Dodies uz Albāniju-Horvātiju-Melnkalni🚌 Izjūti visu Balkānu burvību un skaistumu! Tavs ideāls brauciens ➡️Rezervē

VRK Travel

Hošimin-Muine-Nam Kat Tien tikai 1365 €

Hošimin-Muine-Nam Kat Tien tikai 1365 €

Izlidošana no Rīgas uz Vjetnamu. Cenā iekļauts: lidojums, visi transfēri, viesnīca, ēdināšana, ekskursiju programma.

EUR 1365 | Antario

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv