Redakcijas sadaļu atbalsta

Būs iespēja apskatīt Latvijā vienīgā zināmā Lāčplēša Kara ordeņa pilno komplektu

Būs iespēja apskatīt Latvijā v

Foto: lnvm.lv

Valsts simtās jubilejas gada Lāčplēša dienā 2018. gada 11. novembrī Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (Brīvības bulvārī 32, Rīgā) plašu sabiedrību jau tradicionāli aicina uz Latvijā vienīgā zināmā Lāčplēša Kara ordeņa pilnā komplekta apskati un uz nodarbībām bērniem.

Šogad muzejā notiks arī sarīkojums, kurā stāstīs par to, kā Lāčplēša diena dažādos laikaposmos tikusi atzīmēta teju simt gadu laikā. Savukārt leģendārās Karoga grupas dalībnieki, kuri pirms trīsdesmit gadiem Latvijas valsts karogu uzvilka Rīgas pils Svētā Gara tornī, dalīsies atmiņās par salīdzinoši neseno, tomēr jau vēsturisko notikumu.

Ieeja muzejā visas dienas garumā – par brīvu.

No plkst. 11.00 līdz plkst. 19.00 - Lāčplēša Kara ordeņa pilnā komplekta apskate

Kopš 1988. gada 11. novembra Latvijas Nacionālais vēstures muzejs tradicionāli reizi gadā  izstāda unikālo Latvijā vienīgo zināmo Lāčplēša Kara ordeņa pilno komplektu, kas piederējis Latvijas armijas ģenerālim Jānim Balodim (1882-1965). Ģenerāļa apbalvojumi muzejā nonāca 1970. gadā un kolekcijas lepnums ir pilnais Lāčplēša Kara ordeņa komplekts ― I, II un III šķira, ko ģenerālis bija saņēmis par cīņām Neatkarības kara laikā.

Lāčplēša Kara ordenis ir pirmais un augstākais militārais apbalvojums Latvijas Republikā. 1919. gada novembrī Daugavas krastos izšķīrās gadu iepriekš 18. novembrī proklamētās Latvijas Republikas liktenis. 11. novembrī Rīga pēc mēnesi ilgas aplenkšanas bija brīva, tādēļ šo datumu uzskata par Latvijas Neatkarības kara cīnītāju piemiņas dienu un ordeņa dzimšanas dienu. Pirmie ordeņi ar Ministru kabineta lēmumu 1920. gada 13. augustā tika piešķirti septiņiem augstākajiem Latvijas armijas komandieriem – Pēterim Radziņam, Mārtiņam Peniķim, Krišjānim Berķim, Oļģertam Dankeram, Jūlijam Jansonam, Jānim Puriņam un Jānim Apinim. 1920. gada 11. novembrī svinīgās parādes laikā Esplanādē Satversmes sapulces priekšsēdētājs Jānis Čakste pasniedza ordeņus pirmajiem 288 kavalieriem.

Ar Lāčplēša Kara ordeņa I šķiru apbalvoti četri latviešu virsnieki – Latvijas armijas virspavēlnieks ģenerālis Jānis Balodis, Latvijas bruņoto spēku pirmais pavēlnieks pulkvedis Oskars Kalpaks (pēc nāves), latviešu strēlnieku komandieris pulkvedis Frīdrihs Briedis (pēc nāves) un 3. Latgales divīzijas komandieris ģenerālis Krišjānis Berķis, kā arī septiņi ārzemnieki.

Lāčplēša Kara ordeņa pilns komplekts tiks eksponēts izstādē "Latvijas gadsimts", papildinot tās sadaļu "Latvijas valsts aizstāvēšana. Neatkarības karš 1918–1920".

Latvijas Neatkarības kara laikā Latvijas valstiskuma ideja tika aizstāvēta ar militāriem un diplomātiskiem līdzekļiem un Latvijas vārds kļuva par latviešu tautu vienojošu ideālu. Latvijas armijas uzvara konsolidēja tālaika sabiedrības vairākumu un kļuva par būtisku atsauces punktu vēsturiskās atmiņas veidošanā pēckara gados. Šī laikmeta norišu daudzveidība un sarežģītība izstādē akcentēta, piedāvājot vairākus atšķirīgus Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru dzīvesstāstus.

Izstāde "Latvijas gadsimts" ir 68 muzeju vislielākais sadarbības projekts muzeju nozares vēsturē Latvijā – velte valstij tās simtgadē. Izstādē apskatāmas 1500 vēstures liecības no Kurzemes, Latgales, Sēlijas, Vidzemes, Zemgales un Rīgas, ko papildina arī digitālā formā vērsts saturs.

Interneta vietnes www.latvijasgadsimts.lv sadaļā Gadsimta albums, kuru ikviens aicināts līdzveidot ar savu stāstu un fotogrāfiju par dzimtas, ģimenes vēsturē svarīgu notikumu, personību vai vietu, atrodamas fotogrāfijas arī no valsts izcīnīšanas laika.

Plkst. 14.00 - Pasākums "Lāčplēša diena vēsturē un mūsdienās"

LNVM vēsturnieks Mārtiņš Vāveris uzstāsies ar stāstījumu par Lāčplēša dienas atzīmēšanas tradīcijām simt gadu laikā, savukārt bijusī Latvijas Vēstures muzeja direktore Ināra Baumane un tagadējais Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktors Arnis Radiņš un Karoga grupas pārstāvis Paulis Barons dalīsies atmiņās par Latvijas Republikas karoga atgriešanos virs Rīgas pils Svētā Gara torņa 1988. gadā vēl padomju okupācijas apstākļos. Demonstrēs arī videohronikas.

Sarkanbaltsarkanā karoga pacelšanu virs Rīgas pils, kas, līdzās muzejam, vēl kopš pēckara laika bija mājvieta arī t.s. pionieru un izglītības interešu pulciņiem (nevis prezidenta rezidence, kā mūsdienās), iniciēja neformāla ļaužu grupa sadarbībā ar Latvijas Tautas frontes priekšsēdētāju Daini Īvānu, kurš toreizējo Latvijas Vēstures muzeja vadību – Ināru Baumani un Arni Radiņu – tikai dienu iepriekš pilnvaroja organizēt kopīgu karoga pacelšanas ceremoniju. Pateicoties daudzu atsaucīgu cilvēku un pat uzņēmumu iesaistei, īsā laikā tika izgatavots gan pats karogs, gan karoga masts ar karoga uzvilkšanas mehānismu.

Toreizējā Komjaunatnes krastmalā (tagad 11. novembra krastmala) 11. novembra rītā pulcējās tūkstošiem cilvēku, kuri vēlējās būt klāt vēsturiskajā brīdī. Plkst. 16.15 Latvijas valsts karogu Rīgas pils Svētā Gara tornī pacēla aktieris Ēvalds Valters (1894-1994) un rakstnieks Alberts Bels. Karogu iesvētīja padomju represijās vairākkārt cietušais mācītājs Augusts Ālers (1914-1998). Sarkanbaltsarkanais karogs Rīgas pils tornī atgriezās pēc gandrīz 50 gadiem, kopš padomju režīma apstākļos tas bija kļuvis par aizliegtu simbolu. Šis nu jau vēsturiskais karogs tagad apskatāms izstādē "Latvijas gadsimts".

Plkst. 12.00, 14.00, 16.00 - Izglītojoša un izklaidējoša nodarbība bērniem "Mana Latvija"

Novembris ir gada tumšākais mēnesis, kuru gaišāku dara divi nozīmīgi svētki – Lāčplēša diena 11. novembrī un Latvijas valsts pasludināšanas diena 18. novembrī, kad pirms 100 gadiem latviešu apdzīvotie novadi pirmo reizi tika apvienoti vienā valstī. Par abiem šiem vēsturiskajiem notikumiem ģimenēm ar bērniem nodarbībā "Mana Latvija" stāstīs LNVM muzejpedagogi. Bērniem būs iespējas izpausties arī radoši. Nodarbība notiks LNVM ceturtajā stāvā.

Avots: Latvijas Nacionālais Vēstures muzejs

Turiba - 3320
photo

Ģimenes atpūta Jūrmalā

Atpūta ģimenei: izmitināšana, brokastis, Wellness centra un Kids Club apmeklējums, vakariņas

EUR 102 | 28.02.2019 | Lielupe by SemaraH Hotels

photo

Turpini vasaru kūrortā!

Atpūta Jūrmalā ar iekļautu izmitināšanu, brokastīm, kokteili un Wellness centra apmeklējumu

EUR 78 | 30.11.2018 | Lielupe by SemaraH Hotels

photo

Autobusu noma - NEOPLAN LUX (57 sēdvietas)

Lielām grupām iesakām mūsu divstāvīgo skaistuli ar 57 sēdvietām. Ietilpība, komforts un stabilitāte uz ceļa!

AP SAULI

photo

Koncertstāsts ''PŪT, VĒJIŅI''

23.novembrī plkst.19:00 Valmieras Kultūras centrā izskanēs koncertstāsts ''Pūt,vējiņ''.

Valmieras TIC

photo

Improvizācijas teātra šovs "Spiediens"

23. novembrī plkst. 19:00 koncertzālē “Valmiera” notiks improvizācijas šovs "SPIEDIENS”, kurā improvizēs improvizācijas teātra “SPIEDIENS” aktieri.

Valmieras TIC

photo

Autobusu noma - MB Sprinter (19 sēdvietas)

Piedāvājam nomāt mūsu jauno luksus klases mikroautobusu - Mercedes Benz Sprinter ar 19 sēdvietām! Ideāls mazām ceļotāju grupām, kas augsti vērtē komfortu.

AP SAULI

photo

Latvijas svētku ēdienkarte

Svinēsim svētkus un tradīcijas kopā! Par godu Latvijas Valsts svētkiem restorāns Light House Jurmala piedāvā nobaudīt ēdienkarti no vietējiem produktiem.

EUR 35 | 30.11.2018 | Light House Jurmala

photo

Visi Lidojumi - AvioKases.lv

Visi Galamērķi. Visas Vietas. Lidojumu Cenu Eksperti. Ryanair, Wizzair, easyJet, Norwegian aviobiļetes.

EUR 23 | 28.02.2019 | Astra Tūre Daugavpils

photo

Valmieras mākslas plenēra darbu izstāde

Valmieras Integrētajā bibliotēkā, Cēsu ielā 4, līdz 2019.gada 5.janvārim skatāma 2018.gada Valmieras mākslas plenēra darbu izstāde.

Valmieras TIC

photo

Plašas un gaišas konferenču telpas Rīgā!

Vai tā būtu prezentācija vai svinīgs bankets, konference vai neliela sanāksme, Bellevue Park Hotel Riga konferenču un banketa centrs nodrošinās Jūs ar modernākajām tehnoloģijām un lielisku servisu! Viesnīcā pieejamas ast...

EUR 100 | 31.12.2018 | Bellevue Park Hotel Riga

photo

Autostāvvieta Rīgas, Kauņas,Viļņas lidostā

Rezervē iepriekš, ar atlaidi, autostāvvietu Rīgas, Kauņas vai Viļņas lidostā.

EUR 1.40 | 31.01.2019 | AvioKases.lv

photo

Izstādes Valmieras muzejā

Aicinām apmeklēt Valmieras muzeja izstādes - “Prezidentu spēles. Valmiera 100 gados”, ''Kur ir Ūders?'' un ''Vītola arheoloģija''

Valmieras TIC

photo

Pasākumi Valmierā novembrī

Novembrī aicinām apmeklēt kultūras, sporta un izziņas pasākumus Valmieras pusē!

Valmieras TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv