Redakcijas sadaļu atbalsta

Iepazīsti linu auduma ceļu cauri laikiem

2018.gad 9. oktobrī plkst. 17.30 Latvijas Nacionālais vēstures muzejs aicina ikvienu interesentu uz Vēlo otrdienu cikla sarīkojumu izstādē "Linu audums latviešu tradicionālajā apģērbā". Tajā aplūkojama daļa no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Etnogrāfijas nodaļas Apģērbu un tekstila kolekcijas, kurā ievērojamu vietu ieņem tradicionālā apģērba priekšmeti – to darināšanā neaizvietojams bija linu audums. Ieeja – brīva.

Lins ir populārs arī mūsdienās, bet cik daudz par to zinām? Kādi ir šī materiāla ieguves un apstrādes tradicionālie principi? Kādas lina nēsāšanas tradīcijas ir saglabājušās un kuras izzudušas? Atbildes uz šiem jautājumiem sniegs izstādes autore, tekstilmāksliniece, LNVM Etnogrāfijas nodaļas krājuma glabātāja Una Dževečka.

Linu auduma apģērbs Latvijas teritorijā īpaši noderīgs vienmēr bijis siltajā gadalaikā, tāpēc izstādē lielākoties apskatāms sieviešu un vīriešu vasaras tērpu klāsts – 19. gadsimta linu krekli, brunči, jakas, priekšauti, snātenes (vasaras plecu segas), sieviešu galvas lakatiņi, cepures, zeķes, kabatslakati, vīriešu svārki un bikses. Sievietes vasaras lauku darbos ejot ģērbušas linu kreklu, ko sajoza ar jostu, vai kreklu un linu auduma brunčus. Vīrieši karstā laikā kreklus valkājuši izlaistus virs biksēm. Mazāk zināmi ir tādi izstādē eksponētie apģērbi  kā "rudzu jaka", kādu valkāja rudzu kūlīšus sienot, un kāzu mētelis, kuru lietoja dzimtai piederīgie divās paaudzēs.

Apģērbu klāstu izstādē papildina linu dzijas sagatavošanā izmantoti rīki no LNVM Darbarīku un sadzīves priekšmetu kolekcijas: vārpstiņas, vērpjamo ratiņu sprēslīcas un ērkuļi, u.c. Izlikts arī tāds neparasts priekšmets kā "vīvaļa", caur kuru izvēra linu dziju, tinot to kamolā. Tāpat aplūkojami daži aušanā izmatoti priekšmeti: "lēzīte", atspoles, auduma rakstu galdiņi – auduma tehniskā risinājuma paraugs audējam, šķietiņi, ar kuriem auda jostiņas un prievītes.

Liecības par linu kultūru saglabātas arī Pieminekļu valdes ekspedīciju laikā uzņemtajos fotonegatīvos, no kuriem daudzi iekļauti UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" Latvijas nacionālajā reģistrā. Fotogrāfijas ilustrē gan linu novākšanas un apstrādes procesu, gan to, kā linu apģērbu nēsāja darbā un ikdienā.

Izstāde "Linu audums tradicionālajā apģērbā" apskatāma līdz 2019. gada martam.

Avots: Latvijas Nacionālais Vēstures muzejs

Turiba - 3320
photo

Ziemassvētku koncerts ar ''Jorsepis''

Grupa „Jorspeis“ aicina baudīt Ziemassvētku noskaņas sirsnīgā kopdziedāšanas koncertā 18. decembrī plkst. 19:00 koncertzālē „Valmiera“.

Valmieras TIC

photo

Autobusu noma - Setra S 416 (50 sēdvietas)

Ietilpīgs un ērts autobuss ar 50 sēdvietām, lieliem logiem un panorāmas skata jumtu.

AP SAULI

photo

Maijas Tabakas gleznu izstāde

Valmieras muzeja Izstāžu namā līdz 2019.gada 19.janvārim būs skatāma Maijas Tabakas gleznu izstāde.

Valmieras TIC

photo

Ziemassvētku brīvlaiks sanatorijā

Jums un Jūsu bērniem! Ziemassvētku brīvlaiks sanatorijā "Jantarnij Bereg"! SPECIĀLAIS PIEDĀVĀJUMS: tikai 70 euro diennaktī divām personām

EUR 70 | 06.01.2019 | Jantarnij Bereg

photo

Park restorāna ziemas piedāvājums!

Nobaudiet mūsu šefpavāra Aleksandra sagatavoto Park restorāna īpašo ziemas ēdienkarti. Tā ir patiess baudījums!

EUR 17 | 31.01.2019 | Bellevue Park Hotel Riga

photo

Ģimenes atpūta Jūrmalā

Atpūta ģimenei: izmitināšana, brokastis, Wellness centra un Kids Club apmeklējums, vakariņas

EUR 102 | 28.02.2019 | Lielupe by SemaraH Hotels

photo

Sanatorija "Jantarnij Bereg" - no 29€

Speciālais piedāvājums sanatorijā "Jantarnij Bereg": ceļazīme no 29 euro diennaktī, pērkot ceļazīmi uz 5 un vairāk dienām.

EUR 29 | 29.12.2018 | Jantarnij Bereg

photo

Aplūko Valmieras Sv.Sīmaņa baznīcas zvanus

pmēram 480kg un 350kg smagi bronzas zvani ceturtdien, 29.novembrī, darbus veicot ar trošu krānu, tika nocelti no Valmieras Sv.Sīmaņa baznīcas torņa. Līdz nākamā gada sākumam tie ir apskatāmi dievnamā ikvienam interesenta...

Valmieras TIC

photo

Mazo rūķu lielie darbi "Pelnrušķītes sapnī

Decembra svētdienās, no plkst. 12.00 līdz 16.00 tiek organizētas rūķu radošās darbnīcas senatnes noskaņās. Tikšanās ar Salaveci un vēstuļu rūķi.

Ludzas novada TIC

photo

Jaungada sagaidīšana - PINK PARTY!

ROZĀ KARNEVĀLS visai ģimenei restorānā Hercogs! Vakara vadītāja Elizabete Zagorska, dejas un mūzika visa vakara garumā, uguns šovs un daudz kas cits!

EUR 120 | 17.12.2018 | Hercogs Mārupe

photo

Pasākumi Valmierā decembrī

Decembrī aicinām apmeklēt kultūras, sporta un izziņas pasākumus Valmieras pusē!

Valmieras TIC

photo

TREŠĀS ADVENTES BROKASTIS - 19€

VĒLĀS BROKASTIS - 16. DECEMBRĪ (11:00 - 15:00). Dzirstoša sagaidīšan, dzīvā mūzika un rotaļu stūrītis mazajiem viesiem. Tālrunis rezervācijām: 67 224 576

EUR 19 | 16.12.2018 | Kaļķu vārti

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv