Redakcijas sadaļu atbalsta

Sinfonietta Rīga sezonas atklāšanā –Bēthovens, Lindbergs un Ivanovs

Piektdien, 21. septembrī Lielajā ģildē savus klausītājus uz 13. koncertsezonas atklāšanas koncertu aicina kamerorķestris Sinfonietta Rīga un diriģents Normunds Šnē. Koncerta programmā trīs dažādas muzikālās perspektīvas un kultūrtelpu tvērumi.

Izcilā krievu pianista Jevgeņija Sudbina sniegumā tiks atskaņots Ludviga van Bēthovena 5. klavierkoncerts. Īpašs gods tiks izrādīts latviešu simfoniskās mūzikas tēvam Jānim Ivanovam, publikai atgriežot viņa 20. gs. septiņdesmitajos gados tapušo opusu “Sinfonietta”. Savukārt kamerorķestra allaž liesmojošais eksperimentētāja gars un profesionālā uzdrīkstēšanās atklāsies somu mūsdienu meistara Magnusa Lindberga opusā “Joy”.        

Ikviens “Sinfonietta Rīga” koncertsezonas sākums iezīmē kādu aizraujošu un daudzkrāsainu muzikālo ceļojumu, kurā klausītājus gaida tikšanās ar spožiem viesmāksliniekiem, intriģējošiem laimetīgās mūzikas atklājumiem, latviešu mūzikas pirmatskaņojumiem un klasikas dižmeistaru darbu interpretācijām.

Raksturojot sezonas atklāšanas koncertprogrammu, diriģents Normunds Šnē uzsver: “Koncerts solās būt īpašs. Skanēs Bēthovena piektais klavierkoncerts ar fenomenālo pianistu Jevgeņiju Sudbinu, latviešu simfoniskās mūzikas vecmeistara Jāņa Ivanova “Sinfonietta” un Magnusa Lindberga šedevrs “Joy”, jebšu “Prieks”. Un man šķiet, ka koncertprogramma arī visā savā būtībā izstaro nebeidzamu radīšanas prieku.”

Somu pianists un komponists Magnuss Lindbergs (1958), leģendārā Einojuhani Rautavāras skolnieks, kaismīgs novators un jaunatklājējs, pieder 20. gadsimta 80. gadu somu mūziķu paaudzei, kas negaidīti un spilgti pieteica Somijas tiesības Eiropas muzikālajā diskursā. Viņu vidū arī Lindberga laikabiedri Esa Peka Salonens, Kaija Sāriaho un Jouni Kaipanens. Lindbergs pazīstams ar savu darbību konkrētās, seriālās un spektrālās mūzikas laukā, aizraušanos ar elektroniskām skaņu manipulācijām un daudzveidīgiem kompozicionālās tehnikas, stilu un faktūras meklējumiem.

Opuss kamerorķestrim “Joy” (1990) ir noslēdzošais darbs 20. gadsimta astoņesmito gadu beigās tapušajai triloģijai, pirmās divas -  Kinetics (1988) un Marea (1989–90). Darbu Lindbergam pasūtinājis franču diriģenta, komponista un Parīzes IRCAM (Akustiskās izpētes institūts) dibinātāja Pjēra Bulēza jaunās mūzikas ansamblis Ensemble intercontemporain.

Majestātisko un vienlaikus liriski daiļo Piekto (“Imperatora”) klavierkoncertu vēlīnās klasikas dižgars Ludvigs van Bēthovens (1770-1827) radījis savos radošā brieduma gados, tā dēvētajā Heroisma periodā. Tas ir veltīts komponista patronam un audzēknim, Austrijas erchercogam un Olmices arhibīskapam Rūdolfam. Klavierkoncerta pirmatskaņojums norisinājās Prinča Jozefa Lobkovica pilī Vīnē 1811. gada 13. janvārī, pie klavierēm stājoties pašam mākslas mīlošajam arhibīskapam. Klavierkoncerta pirmais publiskais atskaņojums jau plašākas publikas ovācijas saņēma tā paša gada novembrī slavenajā Leipcigas Gewandhaus koncertzālē. “Imperatora” nosaukumu klavierkoncertam piedēvējis ievērojamais angļu pianists Johans Baptists Krāmers, kurš ir arī partitūras pirmpublicētājs Lielbritānijā.

Rīgā Bēthovena nemirstīgo šedevru kopā ar “Sinfonietta Rīga” mūziķiem atskaņos Londonā dzīvojošais krievu pianists Jevgeņijs Sudbins.

Jāņa Ivanova (1906-1983) ieguldījums latviešu simfoniskās mūzikas tradīcijas attīstībā ir neapšaubāmi monumentāls un paliekošs. Ivanova muzikālais mantojums mums atstājis divdesmit vienu simfoniju, trīs instrumentālos koncertus, vairākās simfoniskās poēmas, mūziku kinofilmām un kamermūzikas darbus. Blakus simfoniskajiem audekliem liekami arī opusi stīgu orķestriem, starp tiem arī 1977. gadā tapušais “Sinfonietta”, kas iekļauts “Sinfonietta Rīga” sezonas atklāšanas koncerta programmā. Tas ir trīsdaļīgs opuss, veltīts jaunībai un muzicētpriekam, vienlaikus piesātināts ar Ivanovam tik raksturīgajām zemes krāsām, rimtumu un latviskumu.

Britu laikraksts “The Daily Telegraph” Jevgeņiju Sudbinu (1980) dēvē par “iespējams spožāko 21. gadsimta pianistu”, savukārt izdevums “The Independent” raksta: “Viņš ir pianists ar neparastu jūtīgumu un izsmalcinātību, tēlainā valoda ar kādu viņš pieiet ikvienam skaņdarbam ir absolūti pārliecinoša”

Jevgeņijs dzimis Sankpēterburgā. Piecu gadu vecumā uzsācis klavierspēles apmācību Sanktpēterburgas konservatorijas Speciālajā mūzikas skolā pie Ļubovas Pevsneres, bet desmit gadu vecumā kopā ar vecākiem pārcēlies uz dzīvi Berlīnē un uzsācis studijas Hansa Eislera Mūzikas augstskolā. 1997. gadā Sudbina izglītības ceļi ved uz Londonu, kur Kristofera Eltona klasē ieguvis maģistra grādu Londonas Karaliskajā mūzikas akadēmijā.

Sudbins regulāri uzstājas ievērojamākajos pasaules koncertnamos: Cīrihes Tonhalle, Londonas Karaliskajā festivālu zālē un Karalienes Elizabetes zālē, Vigmora zālē, Amsterdamas Karaliskajā Concertgebouw, Ņujorkas Averija Fišera zālē un Sanfrancisko Deivisa zālē. Viņš sadarbojas ar tādiem ietekmīgiem diriģentiem kā Pāvo Jervi, Šarlu Dituā, Vladimiru Aškenazi, Hannu Lintu, bet orķestru vidū minami: Leipcigas Gewandhaus orķestris, Lucernas Simfoniskais orķestris, Londonas filharmoniķi un BBC filharmoniskais orķestris, Jaunzēlandes un Vankūveras simfoniskie orķestri un daudziem citiem kolektīviem.

Sudbins ir Zviedrijā bāzētās klasiskās mūzikas ierakstu izdevniecības BIS Records ekskluzīvais mākslinieks. Viņa ieraksti regulāri tiek cildināti tādu prominentu mūzikas apskatnieku kā žurnālu “BBC Music Magazine” un “Gramophone” slejās.

Avots: Sinfonietta Rīga

photo

Salakas festivāls Palangā- 09.02.2019

Salakas svētki tuvojas! Lietuvas viesmīlība, Salakas festivāls, cepelīni, protams, delfinārija apmeklējums. Īsta svētku diena Lietuvā, 09.02.2019, tikai 21 EUR

EUR 21 | 23.01.2019 | Nikos Travel

photo

Supercena uz Ēģipti 25/01 no 339 € !

Karstākie piedāvājumi uz Ēģipti, Hurgadu no Tallinas lidostas 25/01 uz nedēļu no 339 € !

EUR 339 | 25.01.2019 | Hot Travel

photo

Janvāra vēlās brokastis

Bagātīgs bufetes galds ar aukstajiem, karstajiem un saldajiem ēdieniem jau šo svētdien. 15.00 EUR ar priekšapmaksu līdz 24.01.2019.!

EUR 15.00 | 25.01.2019 | Niklāvs

photo

Lido uz Liepāju!

Piektdienas naktī ielido Liepājā un pirmdien agri no rīta esi jau atpakaļ Rīgā - izcils scenārijs izcilai nedēļas nogalei Liepājā.

Liepājas reģiona TIB

photo

Nobriedis Vakars ar Jāni Rozīti

2019. gada 13. februārī, plkst.19.00 Valmieras koncertzālē notiks pirmais izklaidējošs vakara šovs - ''Nobriedis Vakars ar Jāni Rozīti''.

Valmieras TIC

photo

Atpūtas ceļojumi

Turcija, Ēģipte, Kanāriju salas, Taizeme, Itālija, Grieķija, Spānija...

EUR 299 | 30.04.2019 | Astra Tūre Daugavpils

photo

Aviokompānija Alitalia

Uz saviem lidojumiem aviokompānija Alitalia piedāvā lētas aviobiļetes par zemām cenām.

EUR 169 | 30.04.2019 | AvioKases.lv

photo

airBaltic lidojumi

Populārākie galamērķi par ļoti izdevīgām cenām.

EUR 55 | 30.04.2019 | Astra Tūre / AvioKases.lv

photo

Rumānija zirgu seglos

Rumānijas vērtība ir Karpatu kalni – liela daļa maršruta ir pa līkumotajiem kalnu ceļiem. Vēl iespaidīgāk to visu ir baudīt zirga mugurā. Dodies piedzīvojumā!

EUR 1979 | 08.05.2019 | Jēkaba Ceļojumi

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv