Redakcijas sadaļu atbalsta

Kad gaisā parādīsies aviācijas “Tesla”?

Arvien vairāk pasauli satrauc fosilo enerģiju trūkums, kas nākotnē varētu izsīkt, tāpēc pastiprināti tiek meklēti citi ilgtspējīgi enerģijas avoti. Dažas valstis jau izmanto saules paneļus un vēja dzirnavas, lai saražotu elektrību. Arī aviācija sāk pievērsties šim jautājumam un vairāki projekti gan civilajā gan komerciālā aviācijā izskata iespējas izmantot hibrīda motorus vai ilgstpējīgus enerģijus avotus. Gedimins Ziemelis centās saprast vai arī gaisā parādīsies pirmās “Teslas” un izteica savu viedokli par to, cik drīz tas varētu notikt.

No kopējā pasaules CO2 izmešu daudzuma aviācijas industrija sastāda tikai 2%-4%. Salīdzinot ar citām industrijām, tas ir ļoti mazs rādītājs, bet vienmēr arī šos rādītājus var censties samazināt, tā domā Ziemelis, kas ir “Avia Solutions Group” valdes priekšsēdētājs. Neskatoties uz to, ka lidaparāti izmanto ļoti lielu daudzumu aviācijas degvielu, motori tomēr arvien vairāk tiek būvēti tā, lai arvien mazāk degvielas būtu nepieciešams. Īpaši labi ir attīstījušies komerciālo lidojumu lidaparāti, kas garajos lidojumos arvien mazāk patērē degvielu. Ziemelis gan uzskata, ka izmešu rādītāji tomēr paliek lielāki, jo industrija attīstas un tiek būvēti arvien vairāk lidaparāti, tas nozīmē, arvien vairāk lidmašīnas ir gaisā. Tāpēc nepieciešams revolucionārs risinājums.

Viens risinājums, pašreiz, ir biodegviela. Mūsdienu lidaparāti, bez problēmām jau tagad varētu sajaukt 50% biodegvielu un 50% aviācijas degvielu un ar šādu maisījumu lidot. Savukārt lidaparāts, kas būvēts tā, lai izmantotu tikai biodegvielu, samazinātu jau izmešus par 60%. Tomēr lidsabiedrības nav gatavas pāriet uz biodegvielu, jo vēljoprojām izmaksas ir lielākas par aviācijas degvielu.

Izrādās, ka biodegviela nav vienīgais alternatīvais enerģijas avots lidojumiem. Mazāk zināmi pētījumi pievērsušies degvielas šūnām, kas dotu enerģiju lidaparātu darbināšanai. Degvielas šūnas rada enerģiju pēc ķīmiskas reakcijas ar ūdeņradi un vienīgais blakus produkts, ko tas rada ir H2O. Tāpēc šīs šūnas ir tīra enerģija, kuru varētu pielāgot lidaparātiem, bet diemžēl vēl nav atrasts tehniskais risinājums.

Daudzsološa inovācija komerctransporta lidojumos ir hibrīdās tehnoloģijas. Kombinējot vairākas tehnoloģijas, lidaparāti varētu iegūt labākos risinājumus, neradot negatīvas ietekmes, domā Gedimins Ziemelis. Pašreiz firma “Zunum Aero” būvē prototipu elektriskajam lidaparātam, kas varētu lidot īsos reģionālos reisus, kas nav tālāk par 1600 kilometriem. Lidaparātā būtu vietas 12 pasažieriem un pārvadājumus varētu sākt 2022.gadā. Cita daudzsološa hibrīda lidmašīna tiek būvēta kopīgi sadarbojoties firmām “Rolls-Royce”, “Airbus” un “Siemens”, kas katrs ir liels spēlētājs aviācijas industrijā. Projekts nosaukts par “E-Fan X”, kura mērķis ir piedāvāt jauna koncepta tehnoloģiju, kas samazinās lidojuma izmaksas un būs tīrāks apkārtējai videi. Iesākumā “E-Fan X” aizvietos motorus BAe 146 lidaparātos, kas sāks lidojumus ar jauno motoru 2020.gadā. Nāktonē bateriju tehnoloģijas un elektriskie motori būs tik attīstīti, ka hibrīdie lidaparāti spēs lidot tālos reisos, tos veicot arī ātrāk, bet ar daudz mazākiem izmešiem un arī izmaksām.

Avots: Baltictravelnews.lv/Aerotime.aero

karlis - 3314
photo

Pica Lulū ZuPeR komplekts

Jauns piedāvājums Pica Lulū picērijās - zupa + desu picas šķēle tikai 2,99 EUR. Dodies uz kādu no 17 picērijām un baudi!

Pica Lulū

photo

Brīvdienas saulainajā Grieķijā

Grieķijā vēstures bagātības nav apslēptas tikai muzeju plauktos, tās ir visapkārt - ielās, laukumos, senu pilsētu drupās! Izzini seno rietumu civilizācijas zemi

EUR 1369 | 17.04.2019 | Jēkaba Ceļojumi

photo

Agrās rezervēšanas akcija uz Hurgadu

Agrās rezervēšanas akcija uz Hurgadu 2019/2020. Izlidošana no Rīgas. Pirmā iemaksa 50 EUR par cilvēku.

EUR 335 | 30.04.2019 | Antario

photo

Piedzīvojumi un izpriecas Latvijas Disnejl

Ceļojums ar autobusu! Izbraukšana 10.08.19 - 1 Diena. Avārijas brigāde, Skrīveru mājas saldējums, Trušu karalistē

EUR 32 | 01.07.2019 | AP SAULI

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv