Redakcijas sadaļu atbalsta

Lībiešu krasts – ceļā uz Nacionālo nemateriālā kultūras mantojuma sarakstu

Lībiešu krasts – ceļā uz Nacio

Foto: LLTA Lauku ceļotājs

2018. gada 7. maijā Ventspils bibliotēkā pulcējās Ventspils, Dundagas un Rojas novadu pašvaldību, kā arī biedrību “Līvu (lībiešu) savienība “Līvõd Īt”, “Līvõ Kultūr sidām” (Lībiešu kultūras centrs) un LLTA “Lauku ceļotājs” vadītāji, lai pārrunātu nākotnes ieceres un darbus lībiešu kultūras mantojuma saglabāšanā un attīstīšanā.
Šī tikšanās uzskatāma par vēsturisku, jo pirmo reizi pie viena galda ar lībiešiem saistīto jautājumu apspriešanai sēdušās visas trīs pašvaldības, kuru teritorijās atrodas lībiešu kultūrvēsturiskā teritorija “Lībiešu krasts”, šajā procesā turklāt piedaloties arī lībiešu sabiedriskajām organizācijām.
Lai veidotu tālāku sadarbību, tikšanās dalībnieki parakstīja memorandu, ar kuru vienojās par sadarbību lībiešu kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā un attīstīšanā, tā iekļaušanā Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā un tālākā virzībā uz UNESCO.
Dundagas novada vārdā memorandu parakstīja pašvaldības domes priekšsēdētājs Aldis Felts, Ventspils novada vārdā – pašvaldības domes priekšsēdētājs Aivars Mucenieks, Rojas novada vārdā – pašvaldības domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa, biedrības Līvu (lībiešu) savienības “Līvõd Īt” vārdā – tās vadītāja Ieva Ernštreite, “Līvõ Kultūr sidām” vārdā – tās vadītājs Valts Ernštreits un LLTA “Lauku ceļotājs” vārdā – prezidente Asnāte Ziemele.
Pēc vairākām Ziemeļkurzemes lībiešu sanāksmēm un priekšlikumu apkopojumiem šobrīd tiek izstrādāts Ziemeļkurzemes lībiešu nemateriālā kultūras mantojuma elementa saglabāšanas plāns 5 gadiem. Plāns kalpos kā pamats Lībiešu krasta kultūras mantojuma pieteikumam Nacionālajam nemateriālā kultūras mantojuma sarakstam un cerams vēlāk - arī iekļaušanai UNESCO sarakstā.
2018. gada 18. maijā Mazirbes Lībiešu tautas namā tiks rīkota noslēguma tikšanās Ziemeļkurzemes lībiešu nemateriālā kultūras mantojuma elementa saglabāšanas plāna prezentācijai, uz kuru tiek aicināti visi interesenti. Tikšanās laikā uzrunu teiks arī Latvijas Republikas kultūras ministre, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Asamblejas prezidente Dace Melbārde.
Projekta "Mazo etnisko kultūrtelpu attīstība un popularizēšana kā tūrisma galamērķis" ietvaros norisinās aktīvs darbs, lai Lībiešu krasts kļūtu arī par atpazīstamu tūrisma galamērķi Latvijā un lai šī reģiona tradicionālās vērtības būtu pieejamākas, saprotamākas un pievilcīgākas gan ārvalstu, gan vietējiem tūristiem. Lībiešu krasta iepazīšanai ir izstrādāti vairāki izdevumi:
•    Maršruta karte “Līvu krasts aicina!”
Kopā ar Dundagas un Ventspils novadu pašvaldībām ir izstrādāts Lībiešu krasta maršruta izdevums – buklets “Līvu krasts aicina!”. Šis maršruts un izdevums ir veidots, lai ceļotāji varētu iepazīt unikālu etniskās kultūras reģionu Latvijā - Lībiešu krastu. Ar šī maršruta palīdzību ir iespējams iepazīt reģiona tradicionālos ēdienus, svētku tradīcijas un citas vērtības, kas šo reģionu padara tik unikālu un kura tradīcijas joprojām caurvij vietējo iedzīvotāju ikdienu. Izdevums ir pieejams gan elektroniski www.celotajs.lv mājas lapā, gan drukātā veidā.
Maršrutu karte pieejama šeit: http://www.celotajs.lv/lv/p/view/LibiesiKarte2018
Līvu krasta maršruts “Līvu krasts aicina!” ir atrodami arī www.celotajs.lv mājas lapas sadaļā “Ceļojumi”: http://www.celotajs.lv/lv/e/libiesu_krasts
•    Tūrisma ceļvedis
Šobrīd kopā ar projekta partneriem aktīvi strādājam pie nākamā Lībiešu krasta izdevuma –tūrisma ceļveža, kas sniegs jau plašāku ieskatu reģiona kultūrā un tradīcijās. Ceļvedī būs iekļauti Lībiešu krasta vēstures fakti, svarīgākie ikgadējie notikumi, kā arī tūrisma objekti, kur var iepazīt reģiona kultūrvēsturisko mantojumu. Ceļvedī iekļauti arī interesanti fakti un mazā vārdnīca.
•    Stila grāmata
Kopā ar Dundagas novada pašvaldību esam sagatavojuši Lībiešu krasta stila grāmatu, kas iepazīstina ar reģiona vizuālo identitāti, kā arī sniedz informāciju par etnisko kultūru, tās vērtībām un iezīmēm, tādējādi cildinot un saglabājot Lībiešu krasta kultūrvēsturisko mantojumu. Stila grāmatu var izmantot visi, kas ikdienā uztur un daudzina reģiona tradīcijas - tūrisma pakalpojumu sniedzēji, vietējās organizācijas u.tml. Stila grāmatā ietvertā informācija un grafiskie elementi ir lietojami mārketinga un komunikācijas vajadzībām – tūrisma brošūrās, mājas lapās, uz suvenīriem u.c. Izdevums būs pieejams gan elektroniski www.celotajs.lv mājas lapā, gan drukātā veidā. Stila grāmata pieejama šeit:
http://www.celotajs.lv/lv/p/view/StilaGramataLibiesi
•    Setu, Kihnu, Suitu un Līvu krasta kultūras kalendārs
Projekta ietvaros tapis kopīgs 2018. gada kalendārs, kur katrā mēnesī atzīmēti katra reģiona – gan Setu zemes un Kihnu salas Igaunijā, gan Suitu novada un Lībiešu krasta Latvijā – svētku dienas un notikumi.


Projekts "Mazo etnisko kultūrtelpu attīstība un popularizēšana kā tūrisma galamērķis" tiek īstenots
Igaunijas-Latvijas Programmas no Eiropas Reģionālās attīstības fonda ietvaros.


Avots: LLTA Lauku ceļotājs

photo

KONCERTS “Paldies, Tev Draugs”

14.07.2018 plkst. 19.00 Krustpils brīvdabas estrādē aicinām uz koncertu "Paldies, Tev Draugs"!

EUR 6 | 14.07.2018 | Jēkabpils TIC

photo

Visiem WMF galda piederumiem 20% atlaide!

Lieliska iespēja iegādāties izsmalcinātos un kvalitatīvos WMF galda piederumus ar 20% atlaidi! Piedāvājums spēkā līdz 2. jūnijam (arī specpasūtījumiem)!

Arkolat

photo

Vasaras saulgriežu ielīgošana

21. jūnijā plkst. 20.00 notiks par tradīciju kļuvusī vasaras saulgriežu ielīgošana Daugavas krastā. Šogad apmeklētājus priecēs “Jauno Jāņu Orķestris"

Jēkabpils TIC

photo

BĒRNU SVĒTKI

Šogad svētkus svinēsim 2. jūnijā Kena parkā. Svētki sāksies plkst. 11.40 ar jestru gājienu no Jēkabpils Tautas nama pa Brīvības ielu līdz Kena parkam.

Jēkabpils TIC

photo

Izsmalcinātie WMF galda piederumi

Lieliska iespēja iegādāties izsmalcinātos un kvalitatīvos WMF galda piederumus ar 20% atlaidi! Piedāvājums spēkā līdz 2. jūnijam (arī specpasūtījumiem)!

Arkolat

photo

Mūziķa GACHO koncerts

1.septembrī plkst.19.00 Valmieras Kultūras centrā notiks GACHO koncerts #PirmaisValmierā.

Valmieras TIC

photo

Dikļu pils Sajūtu festivāls

14.jūlijā no plkst. 16:00 līdz 01:00 Dikļu pilī notiks izcils muzikālais un gastronomiskais baudījums – Sajūtu festivāls.

Valmieras TIC

photo

OPERAS DIENAS JĒKABPILĪ

Operas dienas Jēkabpilī šogad norisināsies jau septīto gadu. Nemainīgi, tās norisināsies jūlija vidū – no 17. līdz 22. jūlijam.

Jēkabpils TIC

photo

Grupas Prāta Vētra koncerts arī Valmierā

28.jūlijā, Valmieras pilsētas svētku laikā, grupa "Prāta Vētra" koncertūres ietvaros sniegs koncertu arī Valmierā.

Valmieras TIC

photo

Koncerts "Prieks ir skaņās un krāsās"

26. maijā plkst.18.00 Valmieras estrādē notiks tautas deju koncerts „Prieks ir skaņās un krāsās”.

Valmieras TIC

photo

Īpašais pavasara piedāvājums!

Šajā speciālajā piedāvājumā iekļauts: • 1 nakts divvietīgā Standard klases numuriņā • Bagātīga brokastu bufete • Šefpavāra īpašais Pavasara vakariņu (3 ēdieni) piedāvājums viesnīcas pirmā stāva „Park” restorānā 2 pers...

EUR 79 | 31.05.2018 | Bellevue Park Hotel Riga

photo

“SKRODERDIENAS SILMAČOS”

23.06.2018. plkst.17.00 Krustpils Brīvdabas estrādē Līgo uzvedums “SKRODERDIENAS SILMAČOS”.

Jēkabpils TIC

photo

JĒKABPILS PILSĒTAS SVĒTKI “RADI JĒKABPILĪ”

Jēkabpils pilsētas svētki norisināsies 13., 15. un 16. jūnijā.

Jēkabpils TIC

photo

Visi Lidojumi - AvioKases.lv

Visi Galamērķi. Visas Vietas. Lidojumu Cenu Eksperti. Ryanair, Wizzair, easyJet, Norwegian aviobiļetes.

EUR 23 | 31.07.2018 | AvioKases.lv

photo

DIŽKONCERTS

26. maijā plkst. 18.00 Jēkabpilī, Krustpils brīvdabas estrādē norisināsies par tradīciju kļuvušais dižkoncerts “Sanākam, sadziedam, sasadancojam”.

Jēkabpils TIC

photo

Ventspilī gaidīs skolēnu grupas

Lai aicinātu skolēnus doties rudens ekskursijā uz Ventspili, Piedzīvojumu parkā un Ūdens piedzīvojumu parkā ir pieejami īpaši piedāvājumi klasēm.

EUR 2 | 01.06.2018 | Ventspils Olimpiskais centrs

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv