15. septembris vēsturē: ASV pirmo reizi tiek nodēvēta par «Tēvoci Semu»

Jānis Pēteris Bērziņš | 2024.09.15

Amerikas Savienotajām valstīm ir daudz dažādu apzīmējumu - Amerika, Štati, Savienotās valstis un citi. Tomēr viens no populārākajiem apzīmējumiem ir "Tēvocis Sems" jeb "Uncle Sam". Šis apzīmējums arī tiek attainots grafiski - gara auguma, kalsns un sirms vīrs, kurš tērpies ASV karoga krāsas apģērbā ar tā elementiem.

Gadu gaitā šo grafiku arī izmantojuši ASV militāristi, aicinot amerikāņus iestāties armijā.

Tomēr vēl labu laiku pirms "Tēvocis Sems" tika attēlots grafiski - to pirmo reizi 1852. gada 13. marta „The New York Lantern" izdevumā publicēja karikatūrists Frenks Beljū, šis termins tika izmantots karā.

Tēla pamatā ir miesnieks Semjuels Vilsons, kura gaļas izstrādājumi piegādāti kādai ASV kara bāzei. Viņš uz gaļas mucām sācis rakstīt burtus "U.S.", ar ko bija domāts apzīmējums Savienotās Valstis (angļu valodā "United States"). Taču karavīri "U.S." interpretējuši savādāk un jokojoties teikuši, ka gaļa esot pienākusi no "Tēvoča Sema".

Šis termins arī "panesās" tālāk ASV - un šobrīd jau tas ir ļoti populārs apzīmējums ASV federālajai valdībai.

"Tēvoci Semu" vēlāk popularizēja arī ASV mākslinieks Tomass Nasts, kurš, papildinot iepriekšējos zīmējumus, Tēvocim Semam piešķīra viņam raksturīgo kazbārdu, vaibstus un cilindra cepuri. Iespējams, Tēvoča Sema vizuālais tēls zināmā mērā ietekmējies no bijušā prezidenta Abrahama Linkolna, kurš pats bija gara un kalsna auguma.

Tēvocis Sems kļuva plaši atpazīstams ar Pirmā pasaules kara rekrutēšanas plakātu. Tajā viņš bija attēlots ar izstieptu pirkstu, kurš norādīja uz plakāta aplūkotāju. Plakāta lejasdaļā bija teksts, ka "Tēvocis Sems" ASV armijā vēlas tieši tevi.

Pats Sems Vilsons mira 88 gadu vecumā 1854.gadā. 1961. gada 15. septembrī ASV Kongress pieņēma rezolūciju, ar ko tika godināts šī simbola aizsācējs. Semjuela Vilsona dzimšanas vietā tika izveidots muzejs un uzstādīta piemiņas plāksne.

Avots: BalticTravelnews.com/History.com



Jūras svētki Liepājā

Jūras svētki Liepājā

Svētku apmeklētāji aicināti ienirt muzikālos, radošos un brīnumu pilnos viļņos, kas piedāvās daudzveidīgas muzikālās programmas.

Liepājas reģiona TIB

ROBERTO MELONI - baudi Itāliju Jūrmalā!

ROBERTO MELONI - baudi Itāliju Jūrmalā!

Aicinām uz “La Dolce Vita” – dzirkstošu, garšām bagātu itāļu vakaru pludmales restorānā Beach Bar & Grill, jūras krastā! Neirobežota bufete, mūzika un izklaides

EUR 55 | Baltic Beach Hotel & SPA

Bebrenes muižas parks

Bebrenes muižas parks

Bebrenes muižas parks ir izcils dārzu un parku mākslas piemineklis, viens no vizuāli izteiksmīgākajiem ainavu parkiem Latvijā, tā platība 7,9 hektāri.

TAKA

Touch of Thailand! -40% Only Now

Touch of Thailand! -40% Only Now

Only now – enjoy an authentic Thai massage with a 40% discount. Immerse yourself in deep tranquility, relax every muscle, and recharge your energy for new heigh

EUR 42 | Orchid Spa

Apvienotie Arābu Emirāti,cena no 519 eur!

Apvienotie Arābu Emirāti,cena no 519 eur!

EUR 519 | Itaka Latvia

Jezupovas (Juzefovas) parks

Jezupovas (Juzefovas) parks

Jezupovas (Juzefovas) parks ir veidots 19. gadsimtā holandiešu stilā, mūsdienās ir saglabājusies tikai neliela daļa no muižas parka.

TAKA

Gudri - Rudens brīvlaika ceļojumi tagad!

Gudri - Rudens brīvlaika ceļojumi tagad!

Lieliska iespēja rezervēt Rudens Skolēnu brīvlaika ceļojumu jau tagad! piedāvājumi 7-9 naktīm, dažādi galamērķi! Vairāk piedāvājumu jautājiet

EUR 875 | Estravel Latvia

Laipni gaidīti atpūtā, krogā un viesnīcā!

Laipni gaidīti atpūtā, krogā un viesnīcā!

Jaunpils pilī ir īpaša aura, senatnīgi mūri, grezni viduslaiku apartamenti un unikāls viduslaiku krogs.

Jaunpils pils

Vaboles muižas parks

Vaboles muižas parks

Vaboles parks ir veidots kā ainavu jeb angļu stila grāfu Plāteru-Zībergu pusmuižas parks (19. gs.).

TAKA

TURCIJA aicina augustā!

TURCIJA aicina augustā!

Vasara turpinās – neaizmirstama atpūta Turcijā augustā! 🌞 Izbaudi viss iekļauts piedāvājumu! Sūti ziņu, lai uzzinātu vairāk!

EUR 448.00 | Latvia Tours

Horvātija,cena sākot no 499 eur!

Horvātija,cena sākot no 499 eur!

EUR 499 | Itaka Latvia

Grill Party Jūrmalas pludmalē

Grill Party Jūrmalas pludmalē

Neierobežota grilētu gardumu bufete un dzīvā mūzika saulrietā - restorānā Beach Bar & Grill. Rezervē galdiņu jau tagad, jo vietu skaits ierobežots!

EUR 55 | Baltic Beach Hotel & SPA

Medumu parks un taka

Medumu parks un taka

XX gs. sākumā pie Medumu ezera Sanktpēterburgas botāniskā dārza pārzinis Lackis iekārtoja Medumu parku.

TAKA

Ceļojumi uz Turciju

Ceļojumi uz Turciju

Ja sapņo par īstu vasaru - saulainu un siltu - aicinām pievienoties ceļojumos uz Turciju! ☀ ✈️ Lidojam vairākas reizes nedēļā uz Antāliju.

EUR 379 | Novatours

JAUNUMS - Toskāna,cena no 579 eur!

JAUNUMS - Toskāna,cena no 579 eur!

Toskāna valdzina ar viļņojošām kalnu ainavām, saulainām vīna dārzu terasēm un šarmantiem viduslaiku ciematiem.

EUR 579 | Itaka Latvia

Taizeme! Cena sākot no 1049 eur!

Taizeme! Cena sākot no 1049 eur!

EUR 1049 | Itaka Latvia

Tava sapņu atpūta Spānijā!

Tava sapņu atpūta Spānijā!

Perfekta lokācija, skaistas pludmales, izcils ēdiens un Vidusjūras saule! Sazinies ar mani, lai rezervētu vai saņemtu personalizētu piedāvājumu!

EUR 675 | Latvia Tours - Berga bazārs

Portugāle! Cena sākot no 429 eur!

Portugāle! Cena sākot no 429 eur!

EUR 429 | Itaka Latvia

Izbaudi Kanāriju salu burvību!

Izbaudi Kanāriju salu burvību!

Tavs siltuma un brīvības ceļojums sākas Kanāriju salās – atliek tikai izvēlēties starp Tenerifi un Grankanāriju!

EUR 805.00 | Latvia Tours - Berga bazārs

AKKA ANTEDON

AKKA ANTEDON

Iesakām atpūtai Turcijā ģimenēm ar bērniem.

EUR 986 | Atlantic Travel

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -