Redakcijas sadaļu atbalsta

28. jūlijs vēsturē: 1821.gadā Peru deklarē savu neatkarību

28. jūlijs vēsturē: 1821.gadā

Foto: Pixabay.com

Peru jeb oficiāli Peru Republika, ir valsts trešā lielākā Dienvidamerikā, tā atrodas kontinenta rietumos.

Tā robežojas ar Ekvadoru un Kolumbiju, Brazīliju, Bolīviju, un Čīli. Rietumos Peru apskalo Klusais okeāns. Peru ir trešā lielākā valsts Dienvidamerikā. Peru var iedalīt trīs ģeogrāfiskajos reģionos: rietumos ir tā sauktā Costa (krasts), kura ir šaura, tuksnešaina josla gar Kluso okeānu, tālāk uz austrumiem ir Sierra (augstiene), kas ir daļa no Andu kalniem, kuri vijas cauri Peru teritorijai, bet rietumos sākas Amazonija, plaši ar mežu klāti pakalni un līdzenumi. Peru teritorijā atrodas Amazones izteka.

Cilvēki Peru teritorijā, iespējams, ir dzīvojuši vairāk nekā 13 000 gadus. Sākot ar 1000. gadu p.m.ē. Peru atšķirīgās daļās bija dažādas attīstītas kultūras. Tomēr reģions nebija politiski vienots līdz pat aptuveni 1400. gadam, kad inki, kas dzīvoja Kusko ielejā, 15. gadsimta laikā veiksmīgi iekaroja teritoriju. Tad arī Peru kļuva par centru izveidotajai Inku impērijai.  1533. gadā reģionu iekaroja spāņu piedzīvojumu meklētājs Fransisko Pizarro (Francisco Pizarro). Spāņi dibināja Peru vicekaralisti un šeit valdīja turpmākos 300 gadus līdz 1821. gadā Peru pasludināja un arī ieguva neatkarību. Tomēr jau trīs gadus vēlāk - 1824. gadā šī neatkarība tika apstiprināta.

Lielākā daļa Peru iedzīvotāju (45%) ir indiāņi, 37% - jaukteņi (eiropiešu un indiāņu pēcteči). Kristietība ir izplatītākā reliģija. Tomēr tikai 2001. gadā par Peru prezidentu pirmo reizi kļuva kečvu tautas pārstāvis Alehandro Toledo. Ļoti ilgi Peru vienīgā oficiālā valoda bija spāņu valoda, līdz 1975. gadā valsts valodas statusu piešķīra kečvu, bet 1980. gadā — arī aimaru valodai.

Peru politiskajā vēsturē ir bijuši vairāki militāri apvērsumi un veiktas vairākkārtējas izmaiņas konstitūcijā. Kopš 1993. gada Peru konstitūcijā ir apgalvots, ka valdības vadītājs ir Peru prezidents, kurš uz pieciem gadiem ir tautas ievēlēts. Viņu var atkārtoti ievēlēt tikai uz vēl vienu termiņu. Prezidents ir ne tikai valdības, bet arī valsts galva. Prezidents ieceļ un vada Ministru Padomi. Viņam valdības grožus palīdz vadīt divi viceprezidenti, kuri arī ir tautas ievēlēti. No 2006. gada Peru prezidents ir Alans Garsija. Likumdošanas vara pieder vienpalātas Peru kongresam, kura locekļus tauta ievēl uz pieciem gadiem.

Peru arī ir mājvieta vienam no pasaulē visapmeklētākajam tūrisma objektam - Maču Pikču. Vairāk par Maču Pikču lasi ŠEIT.

Savukārt, ja vēlies aizceļot uz Peru, vērsies pie, piemēram, Jēkaba ceļojumiem.

----------------------------------------------------------------------------------------

28. jūlijs vēsturē: Eiropā pirmo reizi ievesti kartupeļi

Foto: diynetwork.com

Kartupelis noteikti ir teju katra latvieša iemīļotākais dārzenis. Pastāv tik daudz un dažādi veidi, kā to pagatavot, ka grūti pat iedomāties, kas notiktu, ja kartupeļi pie mums tā arī nebūtu atceļojuši. Tāpēc atliek vien priecāties, ka 28. jūlijā pirms 448 gadiem kartupeļi atrada savu ceļu uz Eiropu.

Pastāv vairākas versijas par to, kā kartupelis nonāca līdz eiropiešu galdiem. Laurus par kartupeļu atvešanu grib iegūt gan spāņi, gan arī briti. Taču viena no versijām ir šāda: anglis Tomass Heriots 1568. gada 28. jūlijā uz Angliju atveda neparastu kravu, ko ieguvis no slavenā pirātā Frensisa Dreika, kas, savukārt, bija to nolaupījis spāņiem. Šajā kravā nebija nekas cits, kā vien visparastākie kartupeļi.

Šo dārzeņu dzimtene ir Dienvidamerika, tādēļ spāņi bija pirmie, kas uzzināja par to eksistenci, un neparasto augu nosūtīja pat Romas pāvestam. Tomēr vēsture saglabājusi Heriota vārdu, kurš pirmais kartupeļus iedēstīja karaļa Īrijas rezidencē, līdz ar to Īrija kļuva par pirmo valsti Eiropā, kur kartupeļi kļuva par galveno pārtikas produktu.

Sākumā šie dārzeņi cilvēku vidū nebija visai iecienīti. Problēmas radīja tas, ka neviens nemācēja pareizi pagatavot šo dārzeni. Valdīja uzskats, ka ēdams ir nevis bumbulis, kas aug zem zemes, bet gan zaļās ogas, kuras izveidojas pēc ziedēšanas. Pat novārītas  cukurā tās bija sīvas un negaršīgas. Un tikai vēlāk pavisam nejauši atklājās, ka ēdamas ir nevis ogas, bet kartupeļu bumbuļi.
Tāpēc ar kartupeļu ieviešanu tiešām negāja viegli. Zemnieki šos dārzeņus negribēja pieņemt vairāku iemeslu dēļ.  Viens no tiem bija tas, ka bieži vien izraka jaunus, negatavus bumbuļus, un tie bija rūgti un nederīgi ēšanai, jo saturēja vielu, kas reizēm izraisīja saindēšanos. Tāpēc pirmajam francūzim, kas veicinājis kartupeļu ieaudzēšanu savā zeme, — aptiekāram Parmantjē pat uzcēla pieminekli.

Kaut gan Īrija bija pirmā valsts, kur kartupeļi kļuva par galveno pārtikas produktu, Kurzemes un Zemgales hercogiste tai strauji sekoja. 1637. Gadā hercogiste bija  viena no pirmajām Eiropas valstīm ar koloniju Amerikā (Tobāgo), kas ieveda un vēlāk arī sāka audzēt kartupeļus pārtikai, tos pārsvarā izmantojot cūku nobarošanai.

Mūsdienās kartupeļi vairākās pasaules valstīs ir neaizvietojami. Kartupeļi ir pasaules ceturtā svarīgākā lauksaimniecības kultūra, 1995. gadā kartupelis kļuva par pirmo dārzeni, kurš tika izaudzēts kosmosā un visvairāk to audzē Ķīnā, Indijā un Krievijā. Ir izveidots Starptautisks kartupeļu centrs, radīts kartupeļu izpētei un kurā atrodas arī lielākā kartupeļu šķirņu kolekcija pasaulē – vairāk nekā 7000 savvaļas un cilvēka selekcionētu kartupeļu šķirņu.

Lai pievērstu pasaules iedzīvotāju lielāku uzmanību kartupelim kā vērtīgam pārtikas produktam, Pārtikas un lauksaimniecības organizācija, kas darbojas ANO paspārnē,2008. gadu bija pasludinājusi par Starptautisko kartupeļa gadu.

Avots: BalticTravelnews.com/History.com/Wikipedia

BAT - 3272
photo

Raimonda Paula dziesmas

16. augustā Daugavpils teātrī notiks Raimonda Paula dziesmu koncerti.

Daugavpils TIC

photo

Parīze-Versaļa-Hamburga ar prāmju!

Vienreizējs ceļojums, kurā apmeklēsim Parīzi, Versaļu, Hamburgu! Cena tikai 129eur+69eur (ekskursijas). Pirmais ceļojuma datums 20.09.

EUR 129 | 17.08.2018 | Interlux Travel

photo

Pieprasītākais brančs Pārdaugavā!

Katru svētdienu no 11:00-15:00 – brīvdienu vēlās brokastis. Piedāvājumā plašs siltās un aukstās bufetes klāsts, glāze prosecco un svaigi pagatavota kafija.

EUR 17 | 19.08.2018 | Hercogs Mārupe

photo

Amatnieku svētki Traķos- 18.08.2018

Pēdējās vietas aizraujošā braucienā uz Amatnieku svētkiem Traķos un Viļņu, saulaina un piedzīvojumiem pilna diena, 18.08.2018, tikai 19.00 EUR

EUR 19.00 | 21.08.2018 | Nikos Travel

photo

Nesteidzīga atpūta četrzvaigžņu kūrortā

Silene Resort & SPA- četrzvaigžņu kūrorts, kas atrodas 20 km no Daugavpils pilsētas, gleznaina Sila ezera krastā, komfortablas villas, SPA procedūras, restorāni

TAKA

photo

Ceļojumi uz Grieķiju 25/08 no 169 € !

Karstākie piedāvājumi uz Grieķiju, Krētas salu 25/08 uz nedēļu no 169 € !

EUR 169 | 25.08.2018 | Hot Travel

photo

ĪPAŠAS CENAS, skolas sezonu uzsākot!

Ieskaties ARKOLAT skolas sezonas piedāvājumā - krūze €0.50, glāze €0.19, šķīvis €0.68, dakša vai zupas karote - €0.15! Apskati arī citus piedāvājumus!

EUR 0.08 | 25.08.2018 | Arkolat

photo

Slēpošanas ceļojumiem atlaides līdz 40 %

EUR 365 | 31.08.2018 | Latvia Tours

photo

Vislabākais Madagaskarā no 2890 €

Izlidošana no Rīgas uz 11 naktīm.

EUR 2890 | 10.11.2018 | Antario

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv