Redakcijas sadaļu atbalsta

25. jūlijs vēsturē: 1567.gadā tiek dibināta Venecuēlas galvaspilsēta Karakasa

Karakasa jeb pilnajā, oficiālajā nosaukumā Santjago de Leona de Karakasa (Santiago de León de Caracas) ir Venecuēlas lielākā pilsēta. Kopumā, ar rajoniem, pilsētā dzīvo atpuveni 5,2 miljoni iedzīvotāju, padarot to par vienu no svarīgākajām Dienvidamerikas pilsētām. Ievērības cienīgs ir fakts, ka pati pilsēta atrodas aptuveni 800 metrus virs jūras līmeņa – kalnainā apvidū.

Karakasa tika dibināta, kad spāņi te izveidoja plantāciju un nocietinājumus, cenšoties nobruņoties pret vietējiem. Vēlākos gados lielākas problēmas šai nometnei sagādāja pirāti, kas regulāri rīkoja iebrukumus pilsētā - ko gan apgrūtināja kalnainais apvidus. Pieaugot kakao nozīmei pasaulē, arī Karakasa attīstījās. Gadsimtus vēlāk, kakao nomainīja nafta.

Pašlaik Venecuēlā situācija nav īpaši spīdoša, jo valstī tiek piedzīvota ekonomiskā krīze. Regulāri norisinās dažādas demonstrācijas, kā arī protesti, tiem pāraugot pat vardarbībā. Bieži ārvalstu medijos tiek ziņots, ka valstī trūkst pat pirmās nepieciešamības preces. Vairāk par Venecuēlas šā brīža ekonomisko situāciju vari lasīt SIA "Tavex" sagatavotajā materiālā ŠEIT.

Karakasā arī fiksēta pasaulē augstākais pašnāvību un slepkavību skaits. Aptuveni 98% no slepkavībām netiek atrisinātas, liecinot par ārkārtīgi augsta līmeņa korupciju. ASV ir izsludinājusi brīdinājumu cilvēkiem nedoties uz Venecuēlu vispār.

Pati Venecuēla jeb – arī pilnajā nosaukumā Venecuēlas Bolivāra Republika ir vidēji attīstīta valsts Dienvidamerikas ziemeļos. Tā robežojas ar Kolumbiju, Brazīliju un Gajānu. No ziemeļiem to apskalo Karību jūra. Netālu no Venecuēlas krastiem atrodas Aruba, Nīderlandes Antiļas un Trinidāda un Tobāgo. Galvenā valsts ekonomikas nozare - naftas ieguve. Nafta un tās produkti sastāda 95% no Venecuēlas eksporta. Pēc 2014. gada straujā naftas cenu krituma sākās strauja inflācija. Ekonomisko situāciju valstī pasliktinājis arī sausums, kura dēļ vairs nestrādā Venecuēlas hidroelektrostacijas. Tas valstī izraisījis enerģijas krīzi. Elektrības taupīšanas nolūkos valsts sektora darbiniekiem darba nedēļa samazināta līdz divām dienām

Agrāk valsts teritorijā dzīvoja indiāņi – līdz pat šo zemi atklāja Kristofers Kolumbs. Pēc Kolumba, valstī ātri vien ieradās citas spāņu ekspedīcijas, kas nosauca zemi par "Mazo Venēciju" – Venezuela. 1811.gadā valsts deklarēja savu neatkarību, bet vēl 10 gadus turpinājās cīņas par neatkarību – Simona Bolivāra vadībā. 1914. gadā tika uzsākta naftas ieguve Marakaibo ezera baseinā. 19. un 20. gadsimtā Venecuēlā bijuši daudz apvērsumu, nemieru un diktatūru, tomēr kopš 1958. gada Venecuēlā notiek lielākoties demokrātiskas vēlēšanas.

Venecuēla arī pazīstama ar tās līderi Ugo Čavesu, kas 1992.gadā rīkoja neveiksmīgu apvērsumu valstī, taču pēc 6 gadiem tika ievēlēts par valsts prezidentu. iņa prezidentūras laikā Venecuēlā pieņemta jauna konstitūcija un tiek īstenota konfrontējoša ārpolitika attiecībā pret ASV. Viņš bija pazīstams kā ciešākas Latīņamerikas integrācijas aizstāvis, kurš vienlaikus asi kritizēja neoliberālismu, globalizāciju un ASV ārpolitiku. Viņa laikā Venecuēlā izvērstas plašas kampaņas slimību, analfabētisma, izsalkuma, nabadzības un citu sociālo problēmu apkarošanai.

---------------------------------------------------------------------------------------

25. jūlijs vēsturē: Tiek atzīmēta Jēkaba diena

Avots: latvijaspirts.lv

Šodien 25. jūlijā, kad savas vārda dienas atzīmē Jēkabi, tiek atzīmēta Jēkaba jeb Saimnieka diena, ko reizēm mēdz dēvēt arī par Maizes dienu un kas savulaik latviešiem bija jūlija mēneša nozīmīgākais datums.

Jēkabi iezīmē viena darba posma beigas un otra sākumu: līdz Jēkabiem tika pabeigta siena pļauja, un sākta rudzu un miežu pļaušana. Tautasdziesmās Jēkabs tiek minēts kopā ar Jāni un Pēteri, norādot uz Jēkaba pārākumu bagātībā.

Tā kā Jēkabs bija atbildīgs, galvenokārt, par miežu un rudzu ražu, čaklākie no saimniekiem šajā dienā varēja jau likt galdā pašceptu maizes klaipu. Lai to izdarītu, kaimiņu starpā nereti notikusi pat ļoti sīva sacenšanās, kurš pirmais iesēs, nopļaus un nokuls labību, lai Jēkaba dienā ar izcepto maizi varētu pacienāt ne vien savu saimi, bet arī kaimiņus.

Uz Jēkopiem izkūla pirmos graudus (pavisam nedaudz), samala un izcepa kukulīti no pirmajiem graudiem un saimniece deva to labības pļāvējiem un statiņu (ķūķu) sējējām. Jēkabos māju varēja pārņemt jaunais saimnieks (kamēr dēls vēl nebija precējies, tēvs viņam nemēdza atdot mājas valdīšanu) un gan Jēkaba, gan Annas diena bija iecienīta kāzu svinēšanai. 

Tā kā Jēkabos vislielākā uzmanība pievērsta tieši pirmajiem graudiem un labības pļaujai, tad šajā dienā ēda pašceptu maizi un karašas. Ar šo dienu sāka ēst arī jaunos ābolus, kā arī vārīja jauno rudzu biezputru, kā arī zupu ar jaunajiem kartupeļiem un kāļiem.

Ticējumi:

Ja Jēkaba diena skaidra – būs bagāta raža.
Ja Jēkaba diena ir silta un gaiša, būs auksti Ziemassvētki.
Ja Jēkaba diena iekrīt jaunā mēnesī, rudzi jāsēj ar jauno sēklu, ja vecā mēnesī – ar veco.
Jēkaba dienā nedrīkst vest sienu šķūnī, tad tas sadeg un bojājas.
Ja Jēkaba dienā ap sauli daudz mākonīšu, ziema būs bagāta ar sniegu.

Avots: BalticTravelnews.com/Wikipedia/History.com

karlis - 3314
photo

TIKAI 2 DIENAS AKCIJA!Uz Pekinu no 999€

Uz Pekinu 👍 999€ / ✈️izlidošana 26.12.18, atpakaļ 02.01.19.Iekļautas ekskursijas uz Lielo Ķīnas mūri,Aizliegto pilsēti,Pekinas zoodārzs un Lielās Pandas māja..

EUR 999 | 26.10.2018 | 1Travel

photo

1Leģendu nakts Alūksnes Jaunajā pilī

19.00 pulcēšanās Alūksnes muzejā un pēc tam došanās uz Alūksnes Muižas parku 20.30 ceļojums pa Alūksnes Jauno pili Tējas un mūzikas baudīšana

Alūksnes TIC

photo

Konferenču telpas Vecrīgā

Mūsu lielākā vērtība ir profesionalitāte, pieredze un smaids jebkurā situācijā

Hotel Radi un Draugi

photo

Supercena uz Ēģipti 29/10 no 315 € !

Karstākie piedāvājumi uz Ēģipti, Hurgadu 29/10 uz nedēļu no 315 € !

EUR 315 | 30.10.2018 | Hot Travel

photo

Izlidošana 15/11,22/11,29/11 uz Lanzaroti

ATLIKUŠAS PĒDĒJĀS 9 VIETAS UZ 7 NAKTĪM UN BRĪVĀS VIETAS UZ 14 NAKTĪM 15/11; 22/11; 29/11.

EUR 555 | 30.10.2018 | Carlson Wagonlit Travel

photo

Ieplāno Liepāju!

Ieplāno Liepāju! Pilsēta, kura apvieno pasaules vērienu ar nelielas pilsētas ērtībām. Ik mēnesi vairāk kā 140 pasākumu.

Liepājas reģiona TIB

photo

Cocktail Tasting Session at Petrus!

2. novembrī Petrus Restaurant aicina visus uz Kokteiļu Degustācijas Sesiju, kur visa vakara garumā restorāna viesi varēs nobaudīt 3 Petrus autorkokteiļus un 3 piemeklētas pie kokteiļiem īpašas uzkodas no restorāna šefpav...

EUR 12.5 | 03.11.2018 | St.Petrus

photo

Zelta trijstūris, Haridvara un Rišikene

Ekskursiju tūre uz Indiju.

EUR 840 | 01.02.2019 | Antario

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv