Redakcijas sadaļu atbalsta

25. jūlijs vēsturē: 1567.gadā tiek dibināta Venecuēlas galvaspilsēta Karakasa

25. jūlijs vēsturē: 1567.gadā

Foto: Pixabay.com

Karakasa jeb pilnajā, oficiālajā nosaukumā Santjago de Leona de Karakasa (Santiago de León de Caracas) ir Venecuēlas lielākā pilsēta. Kopumā, ar rajoniem, pilsētā dzīvo atpuveni 5,2 miljoni iedzīvotāju, padarot to par vienu no svarīgākajām Dienvidamerikas pilsētām. Ievērības cienīgs ir fakts, ka pati pilsēta atrodas aptuveni 800 metrus virs jūras līmeņa – kalnainā apvidū.

Karakasa tika dibināta, kad spāņi te izveidoja plantāciju un nocietinājumus, cenšoties nobruņoties pret vietējiem. Vēlākos gados lielākas problēmas šai nometnei sagādāja pirāti, kas regulāri rīkoja iebrukumus pilsētā - ko gan apgrūtināja kalnainais apvidus. Pieaugot kakao nozīmei pasaulē, arī Karakasa attīstījās. Gadsimtus vēlāk, kakao nomainīja nafta.

Pašlaik Venecuēlā situācija nav īpaši spīdoša, jo valstī tiek piedzīvota ekonomiskā krīze. Regulāri norisinās dažādas demonstrācijas, kā arī protesti, tiem pāraugot pat vardarbībā. Bieži ārvalstu medijos tiek ziņots, ka valstī trūkst pat pirmās nepieciešamības preces. Vairāk par Venecuēlas šā brīža ekonomisko situāciju vari lasīt SIA "Tavex" sagatavotajā materiālā ŠEIT.

Karakasā arī fiksēta pasaulē augstākais pašnāvību un slepkavību skaits. Aptuveni 98% no slepkavībām netiek atrisinātas, liecinot par ārkārtīgi augsta līmeņa korupciju. ASV ir izsludinājusi brīdinājumu cilvēkiem nedoties uz Venecuēlu vispār.

Pati Venecuēla jeb – arī pilnajā nosaukumā Venecuēlas Bolivāra Republika ir vidēji attīstīta valsts Dienvidamerikas ziemeļos. Tā robežojas ar Kolumbiju, Brazīliju un Gajānu. No ziemeļiem to apskalo Karību jūra. Netālu no Venecuēlas krastiem atrodas Aruba, Nīderlandes Antiļas un Trinidāda un Tobāgo. Galvenā valsts ekonomikas nozare - naftas ieguve. Nafta un tās produkti sastāda 95% no Venecuēlas eksporta. Pēc 2014. gada straujā naftas cenu krituma sākās strauja inflācija. Ekonomisko situāciju valstī pasliktinājis arī sausums, kura dēļ vairs nestrādā Venecuēlas hidroelektrostacijas. Tas valstī izraisījis enerģijas krīzi. Elektrības taupīšanas nolūkos valsts sektora darbiniekiem darba nedēļa samazināta līdz divām dienām

Agrāk valsts teritorijā dzīvoja indiāņi – līdz pat šo zemi atklāja Kristofers Kolumbs. Pēc Kolumba, valstī ātri vien ieradās citas spāņu ekspedīcijas, kas nosauca zemi par "Mazo Venēciju" – Venezuela. 1811.gadā valsts deklarēja savu neatkarību, bet vēl 10 gadus turpinājās cīņas par neatkarību – Simona Bolivāra vadībā. 1914. gadā tika uzsākta naftas ieguve Marakaibo ezera baseinā. 19. un 20. gadsimtā Venecuēlā bijuši daudz apvērsumu, nemieru un diktatūru, tomēr kopš 1958. gada Venecuēlā notiek lielākoties demokrātiskas vēlēšanas.

Venecuēla arī pazīstama ar tās līderi Ugo Čavesu, kas 1992.gadā rīkoja neveiksmīgu apvērsumu valstī, taču pēc 6 gadiem tika ievēlēts par valsts prezidentu. iņa prezidentūras laikā Venecuēlā pieņemta jauna konstitūcija un tiek īstenota konfrontējoša ārpolitika attiecībā pret ASV. Viņš bija pazīstams kā ciešākas Latīņamerikas integrācijas aizstāvis, kurš vienlaikus asi kritizēja neoliberālismu, globalizāciju un ASV ārpolitiku. Viņa laikā Venecuēlā izvērstas plašas kampaņas slimību, analfabētisma, izsalkuma, nabadzības un citu sociālo problēmu apkarošanai.

---------------------------------------------------------------------------------------

25. jūlijs vēsturē: Tiek atzīmēta Jēkaba diena

Avots: latvijaspirts.lv

Šodien 25. jūlijā, kad savas vārda dienas atzīmē Jēkabi, tiek atzīmēta Jēkaba jeb Saimnieka diena, ko reizēm mēdz dēvēt arī par Maizes dienu un kas savulaik latviešiem bija jūlija mēneša nozīmīgākais datums.

Jēkabi iezīmē viena darba posma beigas un otra sākumu: līdz Jēkabiem tika pabeigta siena pļauja, un sākta rudzu un miežu pļaušana. Tautasdziesmās Jēkabs tiek minēts kopā ar Jāni un Pēteri, norādot uz Jēkaba pārākumu bagātībā.

Tā kā Jēkabs bija atbildīgs, galvenokārt, par miežu un rudzu ražu, čaklākie no saimniekiem šajā dienā varēja jau likt galdā pašceptu maizes klaipu. Lai to izdarītu, kaimiņu starpā nereti notikusi pat ļoti sīva sacenšanās, kurš pirmais iesēs, nopļaus un nokuls labību, lai Jēkaba dienā ar izcepto maizi varētu pacienāt ne vien savu saimi, bet arī kaimiņus.

Uz Jēkopiem izkūla pirmos graudus (pavisam nedaudz), samala un izcepa kukulīti no pirmajiem graudiem un saimniece deva to labības pļāvējiem un statiņu (ķūķu) sējējām. Jēkabos māju varēja pārņemt jaunais saimnieks (kamēr dēls vēl nebija precējies, tēvs viņam nemēdza atdot mājas valdīšanu) un gan Jēkaba, gan Annas diena bija iecienīta kāzu svinēšanai. 

Tā kā Jēkabos vislielākā uzmanība pievērsta tieši pirmajiem graudiem un labības pļaujai, tad šajā dienā ēda pašceptu maizi un karašas. Ar šo dienu sāka ēst arī jaunos ābolus, kā arī vārīja jauno rudzu biezputru, kā arī zupu ar jaunajiem kartupeļiem un kāļiem.

Ticējumi:

Ja Jēkaba diena skaidra – būs bagāta raža.
Ja Jēkaba diena ir silta un gaiša, būs auksti Ziemassvētki.
Ja Jēkaba diena iekrīt jaunā mēnesī, rudzi jāsēj ar jauno sēklu, ja vecā mēnesī – ar veco.
Jēkaba dienā nedrīkst vest sienu šķūnī, tad tas sadeg un bojājas.
Ja Jēkaba dienā ap sauli daudz mākonīšu, ziema būs bagāta ar sniegu.

Avots: BalticTravelnews.com/Wikipedia/History.com

BAT - 3272
photo

Raimonda Paula dziesmas

16. augustā Daugavpils teātrī notiks Raimonda Paula dziesmu koncerti.

Daugavpils TIC

photo

Parīze-Versaļa-Hamburga ar prāmju!

Vienreizējs ceļojums, kurā apmeklēsim Parīzi, Versaļu, Hamburgu! Cena tikai 129eur+69eur (ekskursijas). Pirmais ceļojuma datums 20.09.

EUR 129 | 17.08.2018 | Interlux Travel

photo

Pieprasītākais brančs Pārdaugavā!

Katru svētdienu no 11:00-15:00 – brīvdienu vēlās brokastis. Piedāvājumā plašs siltās un aukstās bufetes klāsts, glāze prosecco un svaigi pagatavota kafija.

EUR 17 | 19.08.2018 | Hercogs Mārupe

photo

Amatnieku svētki Traķos- 18.08.2018

Pēdējās vietas aizraujošā braucienā uz Amatnieku svētkiem Traķos un Viļņu, saulaina un piedzīvojumiem pilna diena, 18.08.2018, tikai 19.00 EUR

EUR 19.00 | 21.08.2018 | Nikos Travel

photo

Nesteidzīga atpūta četrzvaigžņu kūrortā

Silene Resort & SPA- četrzvaigžņu kūrorts, kas atrodas 20 km no Daugavpils pilsētas, gleznaina Sila ezera krastā, komfortablas villas, SPA procedūras, restorāni

TAKA

photo

Ceļojumi uz Grieķiju 25/08 no 169 € !

Karstākie piedāvājumi uz Grieķiju, Krētas salu 25/08 uz nedēļu no 169 € !

EUR 169 | 25.08.2018 | Hot Travel

photo

ĪPAŠAS CENAS, skolas sezonu uzsākot!

Ieskaties ARKOLAT skolas sezonas piedāvājumā - krūze €0.50, glāze €0.19, šķīvis €0.68, dakša vai zupas karote - €0.15! Apskati arī citus piedāvājumus!

EUR 0.08 | 25.08.2018 | Arkolat

photo

Slēpošanas ceļojumiem atlaides līdz 40 %

EUR 365 | 31.08.2018 | Latvia Tours

photo

Vislabākais Madagaskarā no 2890 €

Izlidošana no Rīgas uz 11 naktīm.

EUR 2890 | 10.11.2018 | Antario

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv