Redakcijas sadaļu atbalsta

12. jūlijs vēsturē: Pirmo reizi uzstājas «The Rolling Stones»

The Rolling Stones ir viena no pazīstamākajām mūzikas grupām pasaulē. Lai arī izveidota jau 1962.gadā - šī gada 12.jūlijā tā arī debitēja pirmo reizi uz skatuves, uzstājoties Londonas Markī klubā, tā populāra ir vēl arvien - arī vairāk nekā 50 gadus vēlāk. Grupu veido briti, kas arī nākuši no tās pašas Londonas, kur grupa uzsāka savu karjeru.

Grupa izveidojās, kad multiinstrumentālists Braiens Džounss un pianists Ians Stjuarts pievienojās dziedātājam Mikam Džegeram, ģitāristam Kītam Ričardsam, basģitāristam Bilam Vaimenam un bundziniekam Čārlijam Votsam. Tomēr pēc gada, 1963. gadā Stjuarts vairs nebija oficiāls grupas biedrs, jo tika uzskatīts kā neatbilstošs pusaudžu elkam, bet turpināja darbu ar grupu kā ceļa menedžeris līdz savai nāvei 1985. gadā.

Grupas sākuma gados Džegers un Ričardss kļuva par partneriem dziesmu rakstīšanā un pamazām pārņēma līderu pozīcijas no nepatikšanu cēlēja Džounsa. Sākumā grupa pārsvarā ierakstīja amerikāņu blūza un R&B dziesmu kaverversijas, bet kopš 1966. gada izdotā albuma Aftermath viņi pārsvarā izpildīja Džegera/Ričardsa dziesmas. Dziesma "(I Can't Get No) Satisfaction" 1966. gadā padarīja viņus par pazīstamiem rokenrola mūziķiem. Miks Teilors aizvietoja Džounsu īsi pēc viņa nāves 1969. gadā. Teilors grupu pameta 1974. gadā, 1975. gadā viņa vietu ieņēma ģitārists Rons Vuds, kurš spēlē The Rolling Stones vēl joprojām. Vaimens pameta grupu 1992. gadā; Derils Džounss, kas nav oficiāls grupas biedrs, strādā ar grupu kopš 1994. gada.

Sākumā The Rolling Stones bija populāri tikai Apvienotajā Karalistē un Eiropā, bet uz ASV grupa devās 60. gadu sākumā, britu invāzijas laikā. The Rolling Stones ir izlaiduši 22 studijas albumus Apvienotajā Karalistē (ASV 24 albumus), astoņus koncertalbumus (ASV deviņus) un ir pārdevuši vairāk kā 200 miljonus albumu visā pasaulē. 1971. gada albums Sticky Fingers iesāka virkni ar astoņiem spēcīgiem studijas albumiem, kas sasnieguši pirmo vietu Amerikas Savienotajās valstīs. Pēdējo albumu A Bigger Bang grupa izlaida 2005. gadā. 1989. gadā The Rolling Stones tika uzņemti Rokenrola slavas zālē. Žurnāls Rolling Stone atzina viņus par ceturto labāko grupu pasaulē. Vēl joprojām daudzi muzikanti cenšas tiem līdzināties.

----------------------------------------------------------------------------------------

12. jūlijs vēsturē: Krievijā norisinās pasaules vēsturē lielākā tanku kauja

1943.gadā, Krievijā, netālu no Kurskas pilsētas starp vāciešiem un Padomju Savienību norisinājās "Prokhorkovas kauja", kas bija daļa no kaujām par Kursku. Šī cīņa bija lielākā tanku kauja pasaules vēsturē, jo tajā piedalījās aptuveni 1100 – 1200 tanku, no kuriem lielākā daļa bija Padomju Savienības tanki. PSRS arī šajā cīņā uzvarēja, jo, lai gan faktiski tā zaudēja vairāk kā 50% no kaujā iesaistītās bruņutehnikas, taktiskā līmenī tā apturēja vācu uzbrukumus, kas noveda pie operacionālas uzvaras.

Pats konflikts jeb kaujas par Kursku (pazīstama arī kā operācija "Citadele") norisinājās 1943. gada jūlijā un augustā. Tās laikā no 5. līdz 12. jūlijam vācieši realizēja ofensīvu, kas pazīstama kā operācija "Citadele", savukārt no 1943. gada 12. jūlija līdz 23. augustam padomju karaspēks veica pretuzbrukumu — operācijas "Kutuzovs" un "Rumjancevs", gūstot uzvaru kaujā. Šī kauja bija pēdējā reize, kad vācieši veica stratēģisku ofensīvu pret Sarkano armiju. Turpmāk iniciatīva šajā frontē piederēja PSRS.

Iepriekšēju cīņu rezultātā, Vācijas armijas bija novājinātas, cietušas lielus zaudējumus, taču vēl 1943. gada aprīlī komandieru rīcībā vēl joprojām bija teju 2 732 000 karavīru, 1336 tanki un 6360 lielgabali. Attiecīgi Padomju Savienības militārais potenciāls tobrīd visā Austrumu frontē bija tuvu 5 792 000 karavīriem, 6000 tankiem un 20 000 lielgabaliem.

Lai arī vāciešu spēki bija novājināti, Austrumu frontē vēl bija pietiekošs spēku daudzums ofensīvas realizācijai. Vācu ģeneralitāte lielākoties uzskatīja, ka vispirms nepieciešams veikt spēku pārgrupēšanu, atjaunojot zaudēto vienību kaujaspējas, savukārt Ādolfs Hitlers un viņam lojālā Vērmahta virspavēlniecība uzskatīja, ka ir nepieciešams apsteidzošs uzbrukums, ielencot spēkus Kurskas lokā, lai nepieļautu iniciatīvas pāriešanu padomju rokās. Tā rezultātā 1943. gada aprīlī tika izstrādāts plāns "Citadele", kura realizāciju Hitlers galīgi apstiprināja 1. jūlijā. Kā vācu uzbrukuma datums tika noteikts 1943. gada 5. jūlijs.

Jau 1943. gada marta beigās un aprīļa sākumā padomju vadība ieguva informāciju par to, ka vācieši pakāpeniski koncentrē spēkus pie Kurskas loka. Paralēli no ārvalstu izlūkdienestiem tika saņemta ziņas par plāna "Citadele" izstrādi. PSRS vadītājs Josifs Staļins tobrīd uzskatīja, ka Sarkanajai armijai jāizmanto vāciešu vājums, lai pārietu ofensīvā Austrumu frontē. Tomēr padomju pavēlniecība, apsverot spēku samērus un ņemot vērā iegūto izlūkinformāciju, piedāvāja sagatavot Kurskas loka potenciālos iebrukuma iecirkņus aizsardzības kaujām, lai varētu nokausētos un pēc tam ielenkt vācu triecienspēkus, kam sekotu padomju ofensīva. Konsultējoties ar atbildīgajiem virsniekiem Staļins piekrita piedāvātajai koncepcijai. Atbilstoši minētajam 1943. gada maijā tika apstiprināti plāni "Kutuzovs" un "Rumjancevs".

Pašā tanku kaujas kulminācijas dienā, 12.jūlijā, slepeni, pilnīgā radio klusumā pārvietojot 400 padomju tankus, krieviem izdevās nokļūt vāciešu flangā. Taču drīz vācu izlūklidmašīnas viņus pamanīja un par to tika paziņots saviem spēkiem, izšaujot violetās gaismas raķeti. PSRS tankiem uzbrūkot ļoti šaurā vietā, starp dzelzceļu un nepārvaramiem grāvjiem, nācās izretoties vienam aiz otra. Parasti tanki devās lielākās grupās un vienam lielgabalam uzreiz uzbruka vairāki tanki. Šeit bija jādodas nelielās grupās, jo vieta bija šaura, un uzbrukumu atlikt vairs nevarēja. Drīzumā radio ēteru piepildīja simtiem balsu krievu valodā. Vācu armijas daļas, ko dēvēja par "Miroņgalvu", ģenerālis Helmuts Bekers atceras: "Uz horizonta parādījās lieli dūmu mākoņi un drīzumā jau bija redzami paši tanki. Tuvākajam virsniekam saku: "Tie krievi ir palaiduši savas rezerves!" Un sapratu, ka šo kauju esam zaudējuši." Ar lieliem tanku zaudējumiem krievi izdevās izlauzties cauri vācu aizsardzībai pie Prohorovkas.

-----------------------------------------------------------------------------------------

12. jūlijs vēsturē: tiek iesvētīta Vasilija Svētlaimīgā katedrāle Maskavā

Foto: wondermondo.com

Pirms vairāk kā 450 gadiem Maskavā, Krievijā, tika iesvētīta katedrāle, kas ir viens no ne tikai Maskavas, bet arī visas Krievijas simboliem. Šis milzīgais dievnams ar saviem kupoliem un košajām krāsām, iespējams, ir attēls, kas ienāk prātā lielākajai daļai cilvēku, kad jāmin lietas un vietas, kas asociējas ar Krieviju un Maskavu. Tika iesvētīta Vasilija Svētlaimīgā katedrāle, ko vērts aplūkot ikvienam tūristam.

Svētās Dievmātes patvēruma katedrāle jeb Vasilija Svētlaimīgā katedrāle ir bijušais pareizticīgo dievnams Sarkanajā laukumā, Maskavā, Krievijā. Ēka tika būvēta laikā no 1555. līdz 1561. gadam pēc Ivana IV pavēles, lai iemūžinātu Krievijas caristes uzvaru karos ar Kazaņas haniem. Kopš 14. gadsimta šis ir bijis pilsētas izaugsmes centrs, šī arī bija pilsētas augstākā celtne līdz 1600. gadam, kad tika pabeigts Ivana III zvana tornis.

Kaut gan šis dievnams pats par sevi ir ļoti atpazīstams, tā arhitekta identitāte nav zināma. Taču tradicionāli tiek pieņemts, ka baznīcu uzcēlusi pēc divu arhitektu Barmas un Pocņika projekta. Pētnieki ir pieņēmuši, ka abi vārdi pieder vienai personai — Pocņikam Jakovļevam vai arī Ivanam Jakovļevičam Barmam. Leģenda vēsta, ka Ivans IV izdūris arhitektam acis, lai tas nespētu atkārtoti radīt šādu mākslas darbu citviet.

Ēkas dizains ir veidots kā ugunskurs, kura liesmas sliecas pretī debesīm, un šāds analogs Krievijas arhitektūrā nekur citur nav manāms, tāpēc ēka ir īpaši interesanta cilvēkiem, kas pēta dažādus arhitektūras stilus un ēku vēstures.

Agrāk Vasilija Svētlaimīgā katedrāle bija ievērojams un svarīgs dievnams, bet kopš 1928. gada ēkā atrodas  Valsts vēstures muzejs. Katedrāle par muzeju kļuva laikā, kad ateisms un reliģijas aizliegšana bija daļa no valsts politikas, taču arī šobrīd nekas nav mainījies un dievnams vēl joprojām ir Krievijas Federācijas valsts īpašums.  1990. gadā kopā ar Kremli un Sarkano laukumu katedrāle tika iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Avots: BalticTravelnews.com/vesturesklubs.lv/History.com

photo

Arī šodien un līdz 01.05 Avalon restorānā

Restorāns AVALON Rīgas restorānu nedēļai sagatavojis veselus 2 ēdienkaršu variantus katrai gaumei! 3 ēdieni tikai EUR 15.00. Galdiņa rezervācija tālr.: 26648598

EUR 15 | 01.05.2019 | Avalon Hotel & Conferences

photo

Supercena uz Turciju 10/05 no 225 € !

Karstākie piedāvājumi uz Turciju, Antaliju no Rīgas lidostas 10/05 uz nedēļu no 225 € !

EUR 225 | 10.05.2019 | Hot Travel

photo

SANATORIJA "EGLE" - atlaide 6%.

Sanatorija "Egle" ārstnieciskais reabilitācijas centrs ar ūdens un dubļu dziedniecību.

EUR 59.22 | 13.05.2019 | Astra Tūre / AvioKases.lv

photo

Sezonas Jaunums Albānija

Aviobiļetes Rīga - Tirana - Rīga 7,14n cena no 89 EUR! Fantastiskas ekskursijas un lieliskas nepārpildītas pludmales

EUR 265 | 15.05.2019 | Carlson Wagonlit Travel

photo

Jāņu noskaņas Kirgizstānā

Kirgizstāna joprojām ir tūristu nepieradināts zemes nostūris, kur klejotājciltis turpina dzīvot saskaņā ar dabas neapstrīdamajiem likumiem.

EUR 1590 | 20.06.2019 | Jēkaba Ceļojumi

photo

🤩 SPĀNIJAS ATVAĻINĀJUMS | COSTA BRAVA🤩

GARANTĒTS Lidojumi katru nedēļu Rezervēt online ļoti viegli: 👉 Izvēlies galamērķi ➡️ spied "Aprēķināt ceļojumu"

VRK Travel

photo

Lētākas aviobiļetes vienmēr

Berlin, Oslo, Barselona, Brussels, Maskava, Londona, Dublina, Ņujorka

EUR 29 | 31.07.2019 | Astra Tūre Daugavpils

photo

Horvātija-Melnkalne ar atpūtu pie jūras

Izlidošana no Rīgas. Ceļojuma cena no 249 EUR + eksk. pakete 189 EUR.

EUR 249 | 14.08.2019 | Antario

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv