Redakcijas sadaļu atbalsta

28. jūnijs vēsturē: Par Apvienotās Karalistes karalieni tiek kronēta Viktorija

Lai arī šobrīd Apvienotās Karalistes karaliene Elizabete II 2015.gadā apsteidza karalieni Viktoriju kā visilgāk tronī pavadījušais britu valdnieks, Viktorija tronī pavadīja 63 gadus un tieši viņas valdīšanas laiks ir iegājis vēsturē kā Viktorijas ēru vai laikmetu. Viktorija par karalieni tika kronēta 1838.gada 28.jūnijā.

Pēc Francijas Pirmā impērijas un Napoleona sakāves, Britu impērija bija kļuvusi par pasaules vadošo spēku, kas kontrolēja vienu no ceturto daļu no pasaules iedzīvotājiem un vienu piekto daļu no kopējās zemes platības.

Tā kā 19. gadsimts bija izgudrojumu un atklājumu, ievērojami attīstījās matemātika, fizika, ķīmija, bioloģija, elektroenerģijas ražošanu un metalurģija, tas lika pamatus tehnoloģiskajai attīstībai. Rūpnieciskā revolūcija aizsākās Eiropā un šis laiks sakrita ar laiku, kad pie varas Apvienotajā Karalistē nāca karaliene Viktorija. Viktorijas laikmetā, kad valsts piedzīvoja strauju ekonomisko augšupeju, tajā pašā laikā veidojās sociālā nevienlīdzība - darba augļi parasti nonāca pāris cilvēku rokās un dzīve pilsētās bija ārkārtīgi dārga. Tieši tāpēc šajā laikā bija populāri nodarbināt bērnus fabrikās un raktuvēs - lai tie pelnītu naudu. Tāpat rūpniecībā regulāri trūka strādājošo un bērni šos robus varēja "aizlāpīt".

Uz gadsimta beigām gan sasniegumi medicīnā un cilvēka anatomijā, kā arī slimību profilakse sekmēja iedzīvotāju skaita pieaugumu rietumu pasaulē. 19. gadsimtā Eiropā divkāršojās iedzīvotāju skaits — no 200 miljoniem līdz 400 miljoniem. Šajā gadsimtā vairākās pilsētā visā pasaulē iedzīvotāju skaits pārsniedza miljonu. Londonā kļuva par pasaules lielāko pilsētu. Tās iedzīvotāju skaits palielinājās no 1 miljona 1800. gadā līdz 6,7 miljoniem gadsimta beigās.

Viktorijas laikmetā arī tika novērota strauja Britu impērijas izplatīšanās pasaulē. Karaliene Viktorija arī nereti tiek dēvēta par ”Eiropas vecmāmiņu”, jo visi viņas 9 bērni un 42 mazbērni bijuši caur radniecības un laulības saitēm piederīgi visu Eiropas valstu karaļnamiem.

Viņa noteica toni tā laika sievietēm - gan ģērbšanās stilu ( stīvās korsetes), gan uzvedības normas (tikumība, izglītotība, pilnīga pakļaušanās vīrietim). Viņa sev apkārt vēlējās redzēt cilvēkus ar augstu morāli. Viktorijas laikā arī Londonā tika ieviesta kanalizācijas sistēma, attīstījās fotogrāfēšanas māksla, Viktorija aizsāka balto kāzu tērpu modi un pieņēma likumu, ka jebkuram bērnam līdz 10 gadu vecumam pienākas bezmaksas izglītība.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

28. jūnijs vēsturē: Tiek noslēgts Versaļas līgums, oficiāli izbeidzot pirmo pasaules karu

Versaļas līgums ir Parīzes miera konferencē izstrādāts un 1919. gada 28. jūnijā parakstīts miera līgums starp Pirmajā pasaules karā uzvarējušajām Antantes jeb sabiedroto valstīm (Lielbritānija, Francija, ASV, Itālija, Japāna, Beļģija un citas) no vienas puses valstīm un kapitulējušo Vāciju no otras puses. Līguma 231. punktā Vācija uzņēmās atbildību par kara radītajiem postījumiem.

Vācija zaudēja ievērojamu daļu no pirmskara teritorijas (lielāko daļu Polijai), tai nācās atbruņoties un izmaksāt reparācijas Antantes valstīm. Saskaņā ar līgumu Vācijas karaspēkam bija jāatstāj arī Latvijas teritorija. Taču Vācijas karaspēka pavēlniecība Latvijā (Rīdigers fon der Golcs, J.Bišofs) vilcinājās ar līguma izpildi un izraisīja bermontiādi.

Tāpat arī ilgtermiņā noslēgtais līgums nesasniedza savus mērķus - Vācija nekļuva par militāri vāju un mierīgu zemi. Vāciešu neapmierinātība ar Versaļas līguma noteikumiem radīja labu augsni nacionālsociālisma izaugsmei un tikai divdesmit gadus vēlāk sākās Otrais Pasaules karš. Liela nozīme tajā bija izstrādātajam līgumam, kurš būtībā neapmierināja nevienu no pusēm – izstrādātais līgums bija kā kompromiss starp Lielbritāniju, Franciju un ASV, ko atsevišķi eksperti dēvē kā “vāju kompromisu starp eiropiešu paranoju no Vācijas un amerikāņu utopiju”.

Līdzās repatriāciju izmaksai un Vācijas koloniju pārdalei citām Eiropas valstīm, Vācijai tika aizliegts veidot daudzskaitlīgu armiju - tā nedrīkstēja pārsniegt 100 000 vīru. Tāpat, saskaņā ar līgumu, Vācijā nedrīkstēja pastāvēt obligātais karadienests. Kareivjiem bija jādien 12 gadus, virsniekiem 25, lai nodrošinātu, ka militāra apmācība pieejama tikai nelielam skaitam vīriešu. Vācijai nedrīkstēja būt tanki, kara aviācija un zemūdenes. Tika aizliegts ieroču eksports un imports.

Pats Pirmais pasaules karš bija globāls bruņots konflikts starp Sabiedrotajiem Antantes vadībā vienā pusē un Centrālajām lielvalstīm otrā pusē, kas ilga no 1914. gada 28. jūlija līdz 1918. gada 11. novembrim. Karš izraisīja vairākas revolūcijas, sabruka impērijas un radās jaunas valstis. Neviens cits iepriekšējais konflikts nebija mobilizējis tik daudz karavīru, un neviena cita konflikta laikā nebija notikušas tik daudz cīņas karalaukā. Kad karš beidzās, tas kļuva par otru asiņaināko cīņu cilvēces vēsturē (pēc Taipinu sacelšanās), kaut arī tas tika pārspēts jau pēc vienas paaudzes — Otrajā pasaules karā.

Avots: BalticTravelnews.com/Letonika.lv/History.com

BAT - 3305
photo

Supercena uz Grieķiju no 154 € !

Karstākie piedāvājumi uz Grieķiju, Rodas salu 25/09 uz nedēļu no 154 € !

EUR 154 | 28.09.2018 | Hot Travel

photo

Agrās rezervēšanas super atlaides!

Sakusies agrā rezervēšana vasaras sezoani 2019- Turcija, Bulgārija, Grieķija... zemāk cenas nebūs!

EUR 219 | 28.09.2018 | Nikos Travel

photo

Armēnija - zināmais un neatklātais

Pasakaini skaistā Armēnija Tevi apburs ar savu daili un labsirdību. Dodies iepazīt šo austrumnieci un svini dzīvi kopā ar dzīvespriecīgajiem armēņiem!

EUR 945 | 01.10.2018 | Jēkaba Ceļojumi

photo

SANATORIJA "EGLE" - atlaides.

Sanatorija "Egle" ārstnieciskais reabilitācijas centrs ar ūdens un dubļu dziedniecību.

EUR 57 | 20.10.2018 | Astra Tūre / AvioKases.lv

photo

Konference Vidzemes Augstskolā

Tūrisma nozares pārstāvji 25.oktobrī Vidzemes Augstskolā tiksies konferencē“Tūrisma izglītības izcilību meklējot. Augstskolu un nozares sadarbības perspektīva”.

Valmieras TIC

photo

Atpūta kūrortā Eilatā ar ekskursijām

Izlidošana no Rīgas uz 4, 7, 11, 14 naktīm.

EUR 279 | 11.01.2019 | Antario

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv