Redakcijas sadaļu atbalsta

26. jūnijs vēsturē: Notiek pirmās «Lielās balvas» autosacīkstes

Noteikti ikviens, kurš interesējas par autosportu, ir dzirdējis trīs vārdu salikumu: "Lielās balvas izcīņa" jeb "Grand Prix". Šo terminu pirmo reizi varēja dzirdēt ap 1900-tajiem gadiem, taču pirmo reizi oficiāli to izmantoja 1906.gada 26.jūnijā, kad norisinājās Francijas Lielās balvas izcīņa Lemānas pilsētā.

Patiesībā sacīkstes bija tik garas, ka aizņēma kopumā divas dienas, nevis vienu - braucēji pusi nobrauca 26.jūnijā, bet otru pusi - 27.jūnijā. Pilsētā izbūvētā trase bija neierasta - tā izmantoja publiski pieejamos ceļus, bet katrs aplis kopumā bija 105 kilometrus garš. Kopumā braucējiem nācās pievarēt sešus apļus dienā jeb 1200 kilometrus kopumā (sacīkstes aizņēma ap 12 stundām kopumā). Šajās sacīkstēs, salīdzinot ar vienām līdzīgām, kas tika aizvadītas 3 gadus iepriekš, bija paredzēti daudz nopietnāka drošības kontrole (1903.gadā vairāki cilvēki, tostarp dalībnieki gāja bojā un sacīkstes tika apturētas) - tās notika agri no rīta, trase tika norobežota un pieskatīta. Līdz ar to, 1906.gada Grand Prix norisinājās veiksmīgi un dēļ tā sacīkstes ieguva lielu popularitāti un tās turpināja - ne tikai Francijā, bet arī citur Eiropā.

Sacīkstēs uzvarēja ungārs Ferens Szizs - viņš bija labākais starp 32 braucējiem, kas pārstāvēja kopumā 12 dažādus auto ražotājus. Viens no galvenajiem iemesliem Sziza uzvarai bija Michelin kompānijas ražotie automašīnas diski, kas ļāva veikt ātru un veiksmīgu riepu maiņu - 12 stundu braucienā tas bija jādara vairākas reizes. Szizs sacīkstēs brauca ar Renault kompānijas mašīnu - uzvara deva lielu prestižu šai kompānijai un nākamgad tā pārdeva aptuveni 2 reizes vairāk automašīnu (1600 pret 3000).

Kopš 1900-tajiem gadiem "Lielā balva" ir pārveidojusies par Formulas 1 sacīkstēm (arī Moto sacīkstēm), kas tiek aizvadīti ik gadu. Pirmais Formula 1 Pasaules čempionāts notika 1950. gadā, tajā uzvarēja itālis Džuzepe "Nino" Farina ar "Alfa Romeo".

F1 sezona sastāv no vairākām sacīkstēm, kuras sauc par Grand Prix (GP). Šīs sacīkstes notiek speciāli šim nolūkam būvētās trasēs un dažos gadījumos pa noslēgtām pilsētas ielām, piemēram, Monako Grand Prix, kas norisinās Montekarlo ielās, vai Singapūras ielu trasē, kur notiek nakts sacīkste. Katrā sezonā tiek noskaidrots čempions gan pilotu kopvērtējumā, gan komandu (jeb konstruktoru) vērtējumā.

Formulas ātrums var sasniegt pat 360 km/h. Eiropa ir tradicionālais sacīkšu centrs. Visām komandām te atrodas galvenā bāze un te norisinās aptuveni puse no visām sacīkstēm. Apvienotās Karalistes piloti kopā ir izcīnījuši 12 čempionu titulus, bet komandas — 32 konstruktoru kausus.

Apvienoto Nāciju organizācija (ANO) jeb angliski United Nations - UN, tika izveidota 1945.gadā, lai nodrošinātu starptautisko mieru un drošību, veicinātu valstu miermīlīgas attiecības, īstenotu starptautisko sadarbību un kalpotu par nāciju rīcības saskaņošanas centru.

ANO veidojās jau pirms 1945.gada, kad Otrā pasaules kara laikā 1942. gadā Apvienotā Karaliste, ASV, Ķīnas Republika, PSRS jeb tā dēvētais "lielais četrinieks", kā arī 22 citu valstu valdības parakstīja pret nacistu Vāciju, fašistu Itāliju un Japānas impēriju vērstu Apvienoto Nāciju deklarāciju, kurai kara gaitā pievienojās lielākā daļa citu valstu valdību. Otrā pasaules kara beigās 1945. gada 26. jūnijā oficiāli tika nodibināta Apvienoto Nāciju Organizācija, kurā dibināšanas brīdī bija 51 dalībvalsts. Bijušās deklarācijas "otrā pusē" esošās valstis ANO uzņēma vēlāk. 

Apvienoto Nāciju Organizācijas galvenā mītne atrodas Ņujorkā, Amerikas Savienotajās Valstīs. ANO ir sešas oficiālās valodas: arābu, ķīniešu, angļu, franču, krievu un spāņu valoda. 2001. gadā Apvienoto Nāciju Organizācija un tās toreizējais ģenerālsekretārs Kofi Annans saņēma Nobela Miera prēmiju. Kopš 2017. gada 1. janvāra ANO ģenerālsekretārs ir Antoniu Guterrešs.

Latvija ANO dalībvalsts ir kopš 1991.gada 17.septembra. Latvijas dalību un interešu aizstāvību ANO un tās sistēmas organizācijās nodrošina Latvijas pastāvīgās pārstāvniecības - ANO Ņujorkā, Ženēvā un Vīnē, ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijā, Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijā un ANO Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijā.

Šobrīd ANO ir 193 dalībvalstis - gandrīz visas pasaules valstis. Dalība ANO ir atvērta visām "mieru mīlošām valstīm", kas piekrīt ANO Statūtu nosacījumiem.

Avots: BalticTravelnews.com

BAT - 3305
photo

Supercena uz Grieķiju no 154 € !

Karstākie piedāvājumi uz Grieķiju, Rodas salu 25/09 uz nedēļu no 154 € !

EUR 154 | 28.09.2018 | Hot Travel

photo

Agrās rezervēšanas super atlaides!

Sakusies agrā rezervēšana vasaras sezoani 2019- Turcija, Bulgārija, Grieķija... zemāk cenas nebūs!

EUR 219 | 28.09.2018 | Nikos Travel

photo

Armēnija - zināmais un neatklātais

Pasakaini skaistā Armēnija Tevi apburs ar savu daili un labsirdību. Dodies iepazīt šo austrumnieci un svini dzīvi kopā ar dzīvespriecīgajiem armēņiem!

EUR 945 | 01.10.2018 | Jēkaba Ceļojumi

photo

SANATORIJA "EGLE" - atlaides.

Sanatorija "Egle" ārstnieciskais reabilitācijas centrs ar ūdens un dubļu dziedniecību.

EUR 57 | 20.10.2018 | Astra Tūre / AvioKases.lv

photo

Konference Vidzemes Augstskolā

Tūrisma nozares pārstāvji 25.oktobrī Vidzemes Augstskolā tiksies konferencē“Tūrisma izglītības izcilību meklējot. Augstskolu un nozares sadarbības perspektīva”.

Valmieras TIC

photo

Atpūta kūrortā Eilatā ar ekskursijām

Izlidošana no Rīgas uz 4, 7, 11, 14 naktīm.

EUR 279 | 11.01.2019 | Antario

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv