Redakcijas sadaļu atbalsta

26. jūnijs vēsturē: Notiek pirmās «Lielās balvas» autosacīkstes

Noteikti ikviens, kurš interesējas par autosportu, ir dzirdējis trīs vārdu salikumu: "Lielās balvas izcīņa" jeb "Grand Prix". Šo terminu pirmo reizi varēja dzirdēt ap 1900-tajiem gadiem, taču pirmo reizi oficiāli to izmantoja 1906.gada 26.jūnijā, kad norisinājās Francijas Lielās balvas izcīņa Lemānas pilsētā.

Patiesībā sacīkstes bija tik garas, ka aizņēma kopumā divas dienas, nevis vienu - braucēji pusi nobrauca 26.jūnijā, bet otru pusi - 27.jūnijā. Pilsētā izbūvētā trase bija neierasta - tā izmantoja publiski pieejamos ceļus, bet katrs aplis kopumā bija 105 kilometrus garš. Kopumā braucējiem nācās pievarēt sešus apļus dienā jeb 1200 kilometrus kopumā (sacīkstes aizņēma ap 12 stundām kopumā). Šajās sacīkstēs, salīdzinot ar vienām līdzīgām, kas tika aizvadītas 3 gadus iepriekš, bija paredzēti daudz nopietnāka drošības kontrole (1903.gadā vairāki cilvēki, tostarp dalībnieki gāja bojā un sacīkstes tika apturētas) - tās notika agri no rīta, trase tika norobežota un pieskatīta. Līdz ar to, 1906.gada Grand Prix norisinājās veiksmīgi un dēļ tā sacīkstes ieguva lielu popularitāti un tās turpināja - ne tikai Francijā, bet arī citur Eiropā.

Sacīkstēs uzvarēja ungārs Ferens Szizs - viņš bija labākais starp 32 braucējiem, kas pārstāvēja kopumā 12 dažādus auto ražotājus. Viens no galvenajiem iemesliem Sziza uzvarai bija Michelin kompānijas ražotie automašīnas diski, kas ļāva veikt ātru un veiksmīgu riepu maiņu - 12 stundu braucienā tas bija jādara vairākas reizes. Szizs sacīkstēs brauca ar Renault kompānijas mašīnu - uzvara deva lielu prestižu šai kompānijai un nākamgad tā pārdeva aptuveni 2 reizes vairāk automašīnu (1600 pret 3000).

Kopš 1900-tajiem gadiem "Lielā balva" ir pārveidojusies par Formulas 1 sacīkstēm (arī Moto sacīkstēm), kas tiek aizvadīti ik gadu. Pirmais Formula 1 Pasaules čempionāts notika 1950. gadā, tajā uzvarēja itālis Džuzepe "Nino" Farina ar "Alfa Romeo".

F1 sezona sastāv no vairākām sacīkstēm, kuras sauc par Grand Prix (GP). Šīs sacīkstes notiek speciāli šim nolūkam būvētās trasēs un dažos gadījumos pa noslēgtām pilsētas ielām, piemēram, Monako Grand Prix, kas norisinās Montekarlo ielās, vai Singapūras ielu trasē, kur notiek nakts sacīkste. Katrā sezonā tiek noskaidrots čempions gan pilotu kopvērtējumā, gan komandu (jeb konstruktoru) vērtējumā.

Formulas ātrums var sasniegt pat 360 km/h. Eiropa ir tradicionālais sacīkšu centrs. Visām komandām te atrodas galvenā bāze un te norisinās aptuveni puse no visām sacīkstēm. Apvienotās Karalistes piloti kopā ir izcīnījuši 12 čempionu titulus, bet komandas — 32 konstruktoru kausus.

Apvienoto Nāciju organizācija (ANO) jeb angliski United Nations - UN, tika izveidota 1945.gadā, lai nodrošinātu starptautisko mieru un drošību, veicinātu valstu miermīlīgas attiecības, īstenotu starptautisko sadarbību un kalpotu par nāciju rīcības saskaņošanas centru.

ANO veidojās jau pirms 1945.gada, kad Otrā pasaules kara laikā 1942. gadā Apvienotā Karaliste, ASV, Ķīnas Republika, PSRS jeb tā dēvētais "lielais četrinieks", kā arī 22 citu valstu valdības parakstīja pret nacistu Vāciju, fašistu Itāliju un Japānas impēriju vērstu Apvienoto Nāciju deklarāciju, kurai kara gaitā pievienojās lielākā daļa citu valstu valdību. Otrā pasaules kara beigās 1945. gada 26. jūnijā oficiāli tika nodibināta Apvienoto Nāciju Organizācija, kurā dibināšanas brīdī bija 51 dalībvalsts. Bijušās deklarācijas "otrā pusē" esošās valstis ANO uzņēma vēlāk. 

Apvienoto Nāciju Organizācijas galvenā mītne atrodas Ņujorkā, Amerikas Savienotajās Valstīs. ANO ir sešas oficiālās valodas: arābu, ķīniešu, angļu, franču, krievu un spāņu valoda. 2001. gadā Apvienoto Nāciju Organizācija un tās toreizējais ģenerālsekretārs Kofi Annans saņēma Nobela Miera prēmiju. Kopš 2017. gada 1. janvāra ANO ģenerālsekretārs ir Antoniu Guterrešs.

Latvija ANO dalībvalsts ir kopš 1991.gada 17.septembra. Latvijas dalību un interešu aizstāvību ANO un tās sistēmas organizācijās nodrošina Latvijas pastāvīgās pārstāvniecības - ANO Ņujorkā, Ženēvā un Vīnē, ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijā, Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijā un ANO Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijā.

Šobrīd ANO ir 193 dalībvalstis - gandrīz visas pasaules valstis. Dalība ANO ir atvērta visām "mieru mīlošām valstīm", kas piekrīt ANO Statūtu nosacījumiem.

Avots: BalticTravelnews.com

karlis - 3314
photo

Šajā nedēļas nogalē Valmieras pusē

Pavasarīgajās brīvdienās aicinām apmeklēt un baudīt kultūras, izziņas un sporta pasākumus Valmieras pusē!

Valmieras TIC

photo

Supercena uz Ēģipti 28/02 no 399 € !

Karstākie piedāvājumi uz Ēģipti, Hurgadu no Viļņas lidostas 28/02 uz nedēļu no 399 € !

EUR 399 | 01.03.2019 | Hot Travel

photo

Delfinārijs un Jūras muzejs- 16.03.2019

Skolēnu brīvdienās uz Delfināriju un Jūras muzeju, brīvdiena visai ģimenei tikai par 21 EUR- 16.03.2019

EUR 21 | 02.03.2019 | Nikos Travel

photo

Pirmā tikšanās ar Baltkrieviju

Baltkrievija ir tepat mums blakus kaimiņos, tomēr, šķērsojot robežu, top skaidrs, ka tā ir teju gaismas gadu attālumā. Iepazīsti kaimiņzemi!

EUR 330 | 16.04.2019 | Jēkaba Ceļojumi

photo

Grand SPA Lietuva - Druskininkai

Lieliska atpūtas un relaksācijas vieta vecākiem ar bērniem.

EUR 70 | 30.04.2019 | Astra Tūre Daugavpils

photo

Pirkt aviobiļetes pie mums ir izdevīgi

- visas aviokompānijas vienā interneta vietnē - individuāli piemeklējam lidojuma variantus - veicam klientu atbalstu un konsultācijas līdz lidojuma beigām

EUR 29 | 30.04.2019 | Astra Tūre / AvioKases.lv

photo

Brīvdienu ceļojumi

Ceļojumi uz 2, 3, 4, 5 dienām.

EUR 89 | 14.06.2019 | Antario

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv